Reparacje od Niemiec. Scholz przybywa do Polski z planem i funduszami. Pierwsze tego typu spotkanie od 6 lat.
Wtorkowe (2 lipca) konsultacje między rządami Polski i Niemiec rozpoczną się od rozmowy ich szefów: Donalda Tuska i Olafa Scholza. Następnie zaplanowano sesję plenarną. Z ustaleń Bartosza Wielińskiego z „Gazety Wyborczej” wynika, że kanclerz Niemiec przedstawi w Warszawie „pakiet propozycji dotyczących zadośćuczynienia polskim ofiarom II wojny światowej i wzmocnienia polskiej obronności”. Wizyta kanclerza Niemiec.
Wśród tematów konsultacji rządowych: reparacje. „GW” informuje, że Berlin na wypłatę odszkodowań dla żyjących ofiar niemieckich represji z czasów okupacji miałby przeznaczyć sumę kilkuset milionów euro dla około 50 tysięcy osób. Za wypłatę miałaby odpowiadać Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie. W przeszłości wypłacała odszkodowania dla byłych pracowników przymusowych III Rzeszy.
„Warszawa ma wielką nadzieję na przekonujący sygnał z Berlina dotyczący zadośćuczynienia” – pisze z kolei niemiecki „Frankfurter Allgemeine Zeitung” i dodaje, że Scholz przyjeżdża do Polski z „30-stronicowym planem i pieniędzmi”, by wysłać w ten sposób sygnał o chęci współpracy.
W lutym tego roku premier Donald Tusk powiedział, że w sensie formalnym, prawnym, międzynarodowym, kwestia reparacji została zamknięta wiele lat temu. Zaznaczył jednak, że kwestia moralnego, finansowego, materialnego zadośćuczynienia nigdy nie została zrealizowana. Szef rządu mówił wówczas, że to jest zawsze temat do dobrej rozmowy. Zapewnił jednocześnie, że inaczej niż poprzednicy „będzie szukał z kanclerzem Scholzem takich form współpracy, które z przeszłości nie uczynią jakiegoś fatum, które by ciążyło nad naszymi relacjami”.
Konsultacje między rządami Polski i Niemiec, pierwsze od 2018 roku.
W czasie konsultacji Tusk i Scholz mają rozmawiać także o inicjatywie budowy Domu Niemiecko-Polskiego w Berlinie. Przedsięwzięcie zatwierdził w poprzednim tygodniu niemiecki rząd. Dom ma być miejscem pamięci ofiar okupacji Polski przez nazistowskie Niemcy. Nadal jednak nierozstrzygnięta pozostaje kwestia lokalizacji.
Ostatnim tematem rozmów – według „GW” – będzie niemiecka propozycja wsparcia obrony wschodniej granicy Polski. Tę kwestię podczas ostatniej wizyty w Brukseli i rozmów z unijnymi liderami poruszył premier Donald Tusk. Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna powiedział, że poruszone zostaną także między innymi kwestie dotyczące bezpieczeństwa, wydatków na obronność i rozpoczynającej się za pół roku polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
Po raz ostatni konsultacje między rządami Polski i Niemiec przeprowadzono w 2018 roku. Premierem Polski był wówczas Mateusz Morawiecki, na czele rządu w Berlinie stała Angela Merkel.