20 lipca, 2024

Spotkanie Donalda Tuska z prezydentem: polityczna gra na najwyższym szczeblu

Spotkanie Donalda Tuska z prezydentem: polityczna gra na najwyższym szczeblu

Zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej

Premier Donald Tusk po poniedziałkowym posiedzeniu rządu w Białymstoku opublikował w mediach społecznościowych nowy wpis, w którym przekazał: „Wygraliśmy, by jednoczyć Polaków i całą Europę wokół bezpiecznych granic. To musi być wspólna narodowa gra”.

O tym było posiedzenie rządu, spotkanie z prezydentem i rozmowa online z 9 premierami z UE – dodał szef rządu.

Temat granicy

W związku z sytuacją na granicy z Białorusią w Białymstoku miało miejsce posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Oprocz RBN w stolicy Podlasia odbyło się także wyjazdowe posiedzenie rządu.

Donald Tusk przekazał, że rząd dyskutował o sprawach bezpieczeństwa. – Przyjęliśmy uchwałę, której konsekwencją jest rozporządzenie szefa MSWiA o utworzeniu strefy przy granicy z Białorusią, o której dyskutowano w ostatnich dniach – mówił.

– Elementy tego rozporządzenia konsultowaliśmy z zainteresowanymi stronami – dodał. Premier podkreślił, że w związku z hybrydową wojną, prowadzoną przez Rosję i Białoruś, rząd planuje pomoc dla mieszkańców strefy przygranicznej.

– Strefa nie będzie tak głęboka, jak niektórzy w komentarzach i analizach to przedstawiali – zaznaczył Tusk.

Szef rządu przekazał także, że wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił projekt przepisów określających, w jakich okolicznościach, związanych z zagrożeniem, użycie broni przez żołnierza na granicy nie będzie naruszeniem prawa.

Wyniki wyborów europejskich

W skali całego kraju, w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024, najlepszy wynik osiągnęła Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 37,06% wyborców. Drugie miejsce zajął Prawo i Sprawiedliwość. Na ugrupowanie prowadzone przez Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało 36,16% uprawnionych obywateli.

Trzecie miejsce przypadło Konfederacji, która zanotowała wynik 12,08% głosów. Na czwartym miejscu znalazła się Trzecia Droga. Koalicja Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL-u uzyskała poparcie 6,91% wyborców. Piąte miejsce osiągnęła Lewica z wynikiem 6,3%.

Na przedostatnim miejscu znaleźli się Bezpartyjni Samorządowcy – 0,93%. Wśród ogólnopolskich komitetów najniższy wynik zanotował Polexit – 0,25%.