20 lipca, 2024

Minister pracy dąży do wprowadzenia nowych zmian w programie L4, aby zapewnić pełne pokrycie kosztów i poprawić sytuację pracowników

Minister pracy dąży do wprowadzenia nowych zmian w programie L4, aby zapewnić pełne pokrycie kosztów i poprawić sytuację pracowników

Prawo Za opalanie na balkonie grozi wysoki mandat. Uważaj na sąsiadów!

System emerytalny

Wiek emerytalny pójdzie w górę? Ekspertka nie ma wątpliwości. Podaje wiek dla obu płci

Notowania walut

Jaki kurs złotego po europejskich wyborach? [Kursy walut 10.06.2024]

Prawa konsumenta

Zastrzeżony PESEL? Jak zrobić transakcję z odroczoną płatnością?

Quiz PRL

WIELKI QUIZ PRL. Dzieciństwo w PRL-u. Tylko ten, kto dorastał w Polsce Ludowej ma szansę zgarnąć komplet punktów

L4 płatne w pełni – co zapowiada minister rodziny, pracy i polityki społecznej

  1. Rozważamy propozycję, by chorobowe było płatne w 90% albo 100% (…) Prace nad tym projektem toczą się w ministerstwie.
  2. Jest dla nas jasne, że za chorobę nie powinno się karacić ani pracodawcy, ani pracownika – deklaruje Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w wywiadzie dla DGP.
  3. Minister MRPiPS unikała deklaracji w kwestii dokładnej daty zmian w prawie, podkreśliła konieczność dokładnych analiz i konsultacji z ekspertami, które są w toku.
  4. Jednak wiele wskazuje na rewolucję w prawie pracy, z korzyścią dla zatrudnionych.

Oskładkowanie ZUS-em umów śmieciowych

  1. Minister pracy chce docenić umowę o dzieło – Prace nad tymi rozwiązaniami się toczą (…) Moim zdaniem w przypadku, gdy umowa o dzieło jest jedynym źródłem dochodu, powinna być oskładkowana.
  2. Obecny system ZUS zawiera pułapkę. Niektórzy pracodawcy są na tyle pomysłowi, że oferują wynagrodzenie w formie np. 50 zł na umowę-zlecenie, dodatkowe 3 tys. na umowę o dzieło. Składki emerytalne w takim przypadku mają wartość groszową.

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni albo 35 godzin?

  1. Minister MRPiPS wydaje się być za – Przez cały czas analizujemy możliwe rozwiązania z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy i Instytutem Medycyny Pracy (…) Badania pokazują, że im dłużej pracujemy, tym jesteśmy bardziej spracowani i zmęczeni. Kolejna godzina w pracy niekoniecznie przekłada się na kolejną godzinę efektywności – to kolejna zapowiedź minister MRPiPS z tego samego wywiadu, zwiastująca pozytywną rewolucję w prawie pracy.
  2. Wcześniej zostało opublikowanych już wiele badań pokazujących, że skrócenie czasu pracy paradoksalnie zwiększa efekty zamiast obniżać.
  3. Deklaracje minister MRPiPS ujawniają jedynie enigmatyczną część informacji na temat przygotowywanych zmian w prawie.

Gospodynie domowe w PRL

Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?