19 września, 2024

Odkryto starożytną pieczęć z przerażającą klątwą. Ktoś lekceważył ostrzeżenie?

Odkryto starożytną pieczęć z przerażającą klątwą. Ktoś lekceważył ostrzeżenie?

Wykopaliska prowadzone były w mieście Kızılırmak, które oddalone jest od stolicy Turcji Ankary o około 100 km. Osada była ważnym hetyckim centrum pochodzącym z drugiej połowy II tysiąclecia p.n.e. Już od czasów starożytnych miejsce to było kluczowym miejscem ze względu na krzyżowanie się szlaków komunikacyjnych i handlowych.

Na tym obszarze już od 14 lat prowadzone są intensywne prace archeologiczne. Odkryto królewską pieczęć z niepokojącym napisem. Badacze w wykopie archeologicznym natrafili na inskrypcję, która brzmi: „Ten, kto ją złamie, umrze”. Zdanie to wskazuje, że ci, którzy naruszą przedmiot, zostaną ukarani. Jednakże pieczęć… została już złamana. Nie wiadomo, czy stało się to za sprawą człowieka, który nie bał się konsekwencji, czy po prostu tysiące lat w ziemi doprowadziły do jej erozji.

Badacze są zdziwieni tym niezwykłym napisem, ponieważ skupiają się przede wszystkim na grzywnach lub odszkodowaniach zamiast kary śmierci, czy kary cielesnej za dokonane przestępstwo. Naukowcy uważają, że kara nałożona na potencjalnego przestępcę musiała być adekwatnie wyższa.

Rola pieczęci

Jak mówi prof. Kimiyoshi Matsumura z Uniwersytetu Kırşehir Ahi Evran: – Na tej pieczęci znajduje się wizerunek Wielkiego Króla Tabarny (Suwerennego Króla) lub Tavananny (Suwerenna Królowa), jest również napisane: „Ten, kto ją złamie, umrze”. Te pieczęcie były zwykle stemplowane na umowach i stwierdzały, że jeśli zrobiono coś niezgodnego z umową, zostanie to ukarane. Król i królowa z Hattusy przysłali tutaj coś niezwykle ważnego. To pokazuje, że miasto to pozostawało w intensywnych stosunkach między Hattusą a rodziną królewską.

Dodał także – Niedawno w Büklükale znaleziono tablice huryckie. Odkrycie tablic świadczy o tym, że odbywały się tu ceremonie religijne. Wiadomo, że ceremonii tych dokonywała hetycka rodzina królewska, król lub królowa. W związku z tym uważa się również, że przybył tu, lub rezydował król hetycki. Wszystko to pokazuje, że Büklükale było ważnym miastem imperium hetyckiego.

Co sądzisz o Geekweek? Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.