16 października, 2024

Walka o życie: Zakaz sprzedaży tytoniu młodym może ocalić 1,2 miliona istnień

Walka o życie: Zakaz sprzedaży tytoniu młodym może ocalić 1,2 miliona istnień

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, rak płuc jest najbardziej śmiercionośnym nowotworem na świecie. Jeśli obecne trendy się utrzymają, wśród osób urodzonych w latach 2006-2010 dojdzie do prawie trzech milionów zgonów z powodu raka płuc!

Tak wynika z nowych badań Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), działającej w ramach WHO, która przedstawiła przy okazji pomysł rozwiązania problemu. Gdyby sprzedaż tytoniu została zakazana dla tych 650 milionów osób, można byłoby zdaniem jej ekspertów, którzy dzielą się swoimi wynikami na łamach czasopisma The Lancet Public Health, zapobiec dużej liczbie zgonów z powodu raka płuc.

Zakaz sprzedaży tytoniu to szansa na życie

Co ciekawe, zakaz sprzedaży tytoniu może zapobiec 45 proc. zgonów z powodu raka płuc wśród mężczyzn, a wśród kobiet prawie 31 proc. Skąd wynikają te różnice? Jak pisze w oświadczeniu współautorka badania, Isabelle Soerjomataram: „Ta różnica wynika z marketingu przemysłu tytoniowego skierowanego na płeć w ciągu ostatnich kilku dekad”.

I tak w Ameryce Północnej oraz częściach Europy, Australii i Nowej Zelandii zakazanie sprzedaży tytoniu mogłoby zapobiec większej liczbie zgonów wśród kobiet niż mężczyzn. Najwięcej żyć, bo aż 78 proc., można ocalić wśród kobiet w Europie Zachodniej, podczas gdy najwyższy wskaźnik wśród mężczyzn wynoszący prawie 75 proc. dotyczy Europy Środkowej i Wschodniej.

Rak płuc to nie tylko tytoń

Badanie ostrzega, że teoretycznie nie można całkowicie zapobiec przez zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych, ale przez inne inicjatywy już tak – połączone wysiłki mogą przynieść wyniki, o których jeszcze niedawno eksperci nawet nie śnieli.

W 2022 roku Nowa Zelandia stała się pierwszym krajem, który zakazał sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2008 roku, jednak pod koniec ubiegłego roku nowy konserwatywny rząd kraju ogłosił plany wycofania tego zakazu. Z kolei nowy rząd Partii Pracy w Wielkiej Brytanii poparł plan byłego konserwatywnego premiera Rishiego Sunaka, aby zakazać sprzedaży papierosów osobom urodzonym po styczniu 2009 roku.

Autorzy badania IARC podkreślili jednak, że polityki pokolenia wolnego od tytoniu nie wystarczą, by zwalczyć zdrowotne zagrożenia związane z tytoniem, szczególnie w przypadku obecnych palaczy. Wezwali więc do dalszych inicjatyw.