Pierścień papieża Franciszka ulegnie zniszczeniu z ważnego powodu.

Pierścień papieża Franciszka ulegnie zniszczeniu z ważnego powodu.

„`html

Symbolika Pierścienia Rybaka w tradycji papieskiej

Pierścień Ojca Świętego, znany jako „Pierścień Rybaka”, jest niszczony po śmierci papieża. Akcja ta symbolizuje zakończenie pontyfikatu danego papieża. Niszczenie pierścienia odbywa się poprzez jego rozbicie specjalnym młotkiem lub głębokie zarysowanie jego powierzchni. Pierścień nie tylko jest symbolem papieskim, ale również pełni funkcję pieczęci. Wydawany każdemu nowemu papieżowi, ma na celu zapobieżenie pośmiertnemu fałszowaniu pism.

Tradycja niszczenia pierścienia

Od wieków istnieje tradycja niszczenia pierścienia przez kamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego w obecności Kolegium Kardynalskiego. Aktualnie funkcję kamerlinga pełni Kevin Joseph Farrell, mianowany na to stanowisko przez papieża Franciszka w 2023 roku.

Historia i znaczenie Pierścienia Rybaka

Pierścień Rybaka stosowany jest od XIII wieku do sygnowania brewe i listów prywatnych. Na jego powierzchni znajduje się relief świętego Piotra zarzucającego sieć, a wokół wygrawerowane imię papieża. Uważany jest za jedno z regaliów papieskich i nazwany na cześć świętego Piotra, pierwszego papieża.

Wyjątek w historii pierścienia

Pierścień noszony przez duchownego podczas jego dwunastoletniego pontyfikatu, wykonany był z pozłacanego srebra, co stanowiło wyjątek w historii, gdzie większość pierścieni była ze złota.

Ostatnie pożegnanie papieża Franciszka

W sobotę miały miejsce uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka. Podczas mszy odczytano modlitwę za zmarłych papieży oraz wszystkich, którzy głosili Ewangelię i pełnili posługę kapłańską. Po nabożeństwie trumna z papieżem została przewieziona przez historyczne centrum miasta do wybranego przez hierarchę miejsca pochówku.

Po raz pierwszy od wielu lat papież został pochowany poza Bazyliką Świętego Piotra. Około 50 tysięcy osób uczestniczyło we mszy odprawianej na placu świętego Piotra, a co najmniej 150 tysięcy towarzyszyło konduktowi w drodze do Bazyliki Matki Bożej Większej.

„`