Blisko 600 tys. zł wydane na imprezy z udziałem polityków PiS. Sponsorowane przez państwową spółkę

Blisko 600 tys. zł wydane na imprezy z udziałem polityków PiS. Sponsorowane przez państwową spółkę

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria, spółka należąca do państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), wydała co najmniej 578 tysięcy złotych na zorganizowanie sześciu wydarzeń w okresie od czerwca do października 2023 roku. W czasie tym w kraju trwała intensywna kampania wyborcza poprzedzająca wybory do Sejmu i Senatu.

W imprezach brali udział posłowie partii PiS z okręgu kieleckiego i członkowie ówczesnego rządu. Państwowa spółka wydała blisko 600 tysięcy złotych na imprezy w kampanii wyborczej, w których uczestniczyli m.in. posłowie PiS.

Od października 2022 roku Industrią zarządzał Szczepan Ruman, wcześniej m.in. dyrektor biura zarządu do spraw strategii w TVP Jacka Kurskiego. W czasie jego prezesury spółka wzięła udział m.in. w pikniku z okazji dnia dziecka pod hasłem „Gramy z biało-czerwoną” oraz podpisała umowę sponsorską z klubem ŁKS Górnik Łagów. Sponsorowała także Świętokrzyskie Forum Rozwoju zorganizowane w Filharmonii Świętokrzyskiej, klub Star Starachowice oraz Forum Ekonomiczne Nowa Energia w Kielcach.

Ostatnia impreza z udziałem Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej odbyła się 12 października – raptem trzy dni przed wyborami parlamentarnymi. Było to spotkanie inauguruje powstanie stowarzyszenia Centralna Dolina Wodorowa im. Braci Łaszczyńskich. W wydarzeniach tych brali udział poseł Krzysztof Lipiec i Anna Krupka, a także sekretarz stanu w ministerstwach odpowiadających za sport.

Na forum ekonomicznym wypowiadali się ponadto ówczesna ministerka środowiska Anna Moskwa oraz inni posłowie PiS z regionu: Agata Wojtyszek i Michał Cieślak.

Leasing luksusowych samochodów dla zarządu. Leasing tesli tłumaczono „zieloną transformacją”. Dotychczasowy audyt ARP ujawnił także inne wątpliwe wydatki. Chodzi o leasing dwóch luksusowych samochodów dla kadry kierowniczej – Tesli model Y (ponad 302 tysiące złotych) i BMW X7 (ponad 506 tysięcy złotych). Wydatki na elektryczny samochód motywowano m.in. „faktem, iż spółka aspiruje do pełnienia roli lidera 'zielonej transformacji'”.

Jeszcze w lutym 2024 roku na polecenie prezesa Rumana spółka kupiła także dwa samochody Volvo V90. Każdy z nich kosztował 350 tysięcy złotych. Obecne władze ARP nie wykluczają, że o sprawie powiadomiona zostanie prokuratura.

„Jeśli po zakończeniu audytów obecny Zarząd stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości, skieruje sprawy do odpowiednich instytucji” – poinformowała Daria Grunt, dyrektorka biura public relations i marketingu.

Przyszłość subwencji PiS w rękach PKW. Decyzja ma zapaść pod koniec sierpnia. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) jest w trakcie rozpatrywania powyborczego sprawozdania finansowego PiS. Jeśli zostanie ono odrzucone, partia Jarosława Kaczyńskiego może stracić kilkanaście milionów złotych z rocznej subwencji.

31 lipca Komisja odbyła posiedzenie w tej sprawie, ale ostateczna decyzja nie zapadnie przed 29 sierpnia. Ustalenia programu informacyjnego „19.30” TVP i „Newsweeka” wskazują, że decyzja PKW najprawdopodobniej będzie niekorzystna dla partii Kaczyńskiego.

„Zmierza to wszystko do odrzucenia sprawozdania PiS” – przekazał jeden z rozmówców tygodnika.