Kontrowersyjne poglądy Barbary Nowak: Lekcje religii, LGBT, Jan Paweł II i problem islamofobii.
Opowiadając o byłej kuratorce oświaty, która została odwołana ze stanowiska przez minister edukacji Barbarę Nowacką w grudniu 2023 roku, należy rozpocząć od jej wykształcenia. Po ukończeniu XII Liceum Ogólnokształcącego imienia Cypriana Kamila Norwida w Krakowie Nowak podjęła studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie pracowała przez wiele lat w szkole podstawowej w Nowej Hucie, by po dekadzie awansować na stanowisko dyrektora placówki edukacyjnej. Za jej kadencji miejsce to otrzymało patronat księdza Kazimierza Jancarza, uważanego za „duszpasterza Nowej Huty” – podaje Polskie Radio 24.
Jedną z pierwszych sytuacji, która wzbudziła duże kontrowersje, miała miejsce w 2011 roku i dotyczyła ekspozycji, która pojawiła się na terenie szkoły podstawowej dzięki staraniom Nowak. Na korytarzu został wtedy ustawiony kontrowersyjny „ołtarz »Solidarności«”, zawierający krzyże, makietę podłamanej Polski oraz fragment samolotu Tu-154, nawiązujący do katastrofy, która miała miejsce kilka miesięcy wcześniej. Jako kuratorka oświaty Nowak aktywnie uczestniczyła także w „miesięcznicach smoleńskich”.
Nowak została radną Krakowa i z powodzeniem ubiegała się o reelekcje, a w 2016 roku szefowa resortu edukacji, Anna Zalewska, mianowała ją na stanowisko małopolskiej kuratorki oświaty. Nowak od początku podkreślała chrześcijańską i patriotyczną wizję swojej misji. W 2018 roku podczas obchodów 335. rocznicy bitwy pod Wiedniem, zorganizowanych przez uczniów II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, Nowak wygłosiła słowa o patronie szkoły, podkreślając, że był „wspaniałym królem”, który „potrafił obronić całą Europę przed islamem”.
Antyrasistowskie Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” uznało te słowa za „islamofobiczne”, a jej wypowiedzi znalazły się później w „Brunatnej Księdze” mającej na celu przeciwdziałanie problemom społecznym, m.in. neofaszyzmowi, ksenofobii i dyskryminacji. W tym samym roku Nowak wypowiedziała się kontrowersyjnie na temat Auschwitz, sugerując, że „przewodnicy po obozie [koncentracyjnym – przyp. red.] to IPN”. Prawicowe środowiska domagały się odwołania dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, zarzucając mu, że „nie reprezentuje interesów polskich i umniejsza cierpienie Polaków”.
W trakcie pełnienia funkcji kuratorki, Nowak aktywnie uczestniczyła w tzw. „miesięcznicach smoleńskich” oraz ostro krytykowała prezydenta Warszawy za podpisanie deklaracji LGBT+, sugerując, że jest to „propagowanie m.in. pedofilii”. Te słowa spotkały się z twardą odpowiedzią i wnioskiem o odwołanie jej ze stanowiska ze strony Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.
W 2019 roku, gdy doszło do strajku nauczycieli, Nowak nie poparła protestów, sugerując, że są one działaniem mającym na celu destabilizację Państwa Polskiego. Krytycznie odniosła się również do obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19, stwierdzając, że konsekwencje tego eksperymentu nie są w pełni poznane.
Nowak nigdy nie ukrywała, że jest osobą wierzącą, co potwierdzają także jej działania polegające na naciskaniu dyrektorów szkół, aby nie przesuwali lekcji religii na inne godziny. W 2022 roku wzięła udział w konferencji „Prześladowany jako katolik”, na której skrytykowała negatywne zmiany w oświacie, w tym decyzje polityków. W 2024 roku, gdy minister Nowacka odwołała ją ze stanowiska kuratorki, Nowak zdecydowała się zostać radną sejmiku.
Wkrótce potem została wybrana na szefową struktur PiS w Małopolsce, co świadczy o zaufaniu, jakim partia obdarzyła ją. Mimo zmiany funkcji, Nowak nadal pozostaje obecna w sferze polityki oraz edukacji, wnosząc swoje poglądy i wartości w te obszary działalności.