19 września, 2024

Nadchodzi ochłodzenie: Koniec upalnego lata według prognoz pogody

Nadchodzi ochłodzenie: Koniec upalnego lata według prognoz pogody

W niemal cała Polska zmagała się z falami upałów. Rekordową temperaturę zanotowano w tym roku we Wrocławiu, gdzie termometry wskazały 36,5 stopnia Celsjusza. Miejscami odczuwalna temperatura była jednak znacznie wyższa. W sierpniu dotychczas nie odnotowaliśmy żadnego wyjątkowo upalnego dnia. W najbliższych dniach temperatura może wzrosnąć, jednak już nie do wartości, które występowały w ubiegłym miesiącu. To koniec upałów w Polsce.

Temperatura nawet poniżej normy wieloletniej. Według prognoz w nadchodzącym tygodniu słupki rtęci ponownie mogą poszybować w górę. Miejscami temperatura może przekroczyć nawet 30 stopni Celsjusza, czyli granicę upału, jednak do lipcowych wartości jeszcze daleko.

Prognozuje się, że średnia temperatura w całym kraju oscylować będzie w granicach 25-28 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie w regionach górskich i nad morzem. Takie wartości oraz w miarę stabilna pogoda mają utrzymać się do końca drugiej dekady sierpnia. Jeśli sprawdzą się prognozy ECMWF opublikowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w trzeciej dekadzie miesiąca możemy spodziewać się ochłodzenia.

Temperatura może być wtedy niższa od normy wieloletniej. Spadek temperatury będzie dość duży. Maksymalne wartości oscylować będą w okolicy 20-25 stopni Celsjusza. W górach i nad morzem wartości te mogą być jeszcze niższe. Okresowo mogą zdarzać się także opady. Temperatura może zacząć wzrastać dopiero pod koniec sierpnia.

Możliwe więc, że na dobre pożegnaliśmy się już z upałami, a wraz z nimi z intensywnym sezonem burzowym. Częstotliwość burz będzie bowiem od teraz znacznie niższa niż w minionych tygodniach.

Grecja walczy z ekstremalną temperaturą. Minister poprosił o wdrożenie środków nadzwyczajnych

Tymczasem część z krajów zachodniej Europy nadal zmaga się z niebezpiecznie wysoką temperaturą. W takiej sytuacji jest między innymi . Minister do spraw kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej Vassilis Kikilias powiedział, że ekstremalnie wysokie temperatury i niebezpieczne warunki pogodowe będą sprzyjać występowaniu pożarów lasów.

– Będziemy mieli połączenie bardzo silnych wiatrów o sile 6, 7 i porywach do 8 stopni w skali Beauforta i braku deszczu. Z tego powodu połowa Grecji będzie na „czerwono” – powiedział podczas spotkania Naukowego Komitetu Oceny Ryzyka z Ministerstwem Kryzysu Klimatycznego i Ochrony Ludności. W związku z sytuacją minister poprosił o wdrożenie środków nadzwyczajnych dotyczących wojska, , wolontariuszy, straży pożarnej i władz lokalnych. Wezwał także do zachowania czujności i wykazania się odpowiedzialnością.

Równie groźne warunki panują aktualnie we .

Prezes włoskiego stowarzyszenia medycyny ratunkowej Giulio Maria Ricciuto poinformował, że w ostatnim czasie wzrosła liczba turystów przyjmowanych do szpitali w centrum Rzymu. I to o ponad 10 proc. Zdaniem lekarzy wielu podróżujących po stolicy turystów przecenia swoje siły. Nie zdają sobie przy tym sprawy, jak wyniszczający może być upał. Do szpitali trafiają najczęściej turyści z objawami odwodnienia. Zdarzają się jednak poważniejsze przypadki w tym osoby z problemami kardiologicznymi wynikającymi z gorąca.