Niespodziewana masywność Gwiazdy Polarnej – odkrycie zaskakujących wyników
Gwiazda Polarna (nazywana również Biegunową) to obiekt widoczny gołym okiem, który znajduje się najbliżej bieguna niebieskiego. Jej lokalizacja skutkuje tym, że niemal nie zmienia ona swojego położenia na niebie. Patrząc się na nią wiemy, że spoglądamy w kierunku północnym.
Gwiazda Polarna jest masywniejsza Nię jest to najjaśniejszy obiekt na niebie, ale świeci na tyle jasno, że widać go gołym okiem. Jeszcze do niedawna. Tymczasem przeprowadzono nowe badania i te wykazały, że Polaris ma większą masę niż uważano.
W tym celu wykorzystano inny obiekt znajdujący się w pobliżu Polaris. Jest to gwiazda odkryta dopiero 2005 r., która jest mniejsza. Naukowcy przeanalizowali jej ruch i na tej podstawie wyliczyli nową masę Gwiazdy Polarnej. Okazuje się, że obecnie, czyli o kilkadziesiąt procent większą względem dotychczasowych przypuszczeń.
Słabsza gwiazda potrzebuje około 30 lat na okrążenie Polarisa, a więc naukowcy od czasu odkrycia nie dysponują jeszcze danymi obejmującymi pełny taki cykl. Jednak jest to już więcej niż jego połowa, co pozwoliło na przeprowadzenie pewnych obliczeń.
Wiek Gwiazdy Polarnej również może być inny. Ponadto nowe badania wskazują na to, że Gwiazda Polarna może być młodsza niż sądzono. Do niedawno, ale naukowcy nie podjęli się dokładnych szacunków liczbowych.
Dla porównania wiek Słońca wyliczono na 4,6 mld lat. W ramach ciekawostki warto dodać, że Gwiazda Polarna, co udało się obliczyć na podstawie danych zebranych w trakcie misji Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Wcześniej mówiono o 433 latach świetlnych. Z czasem Gwiazdą Polarną będzie inny obiekt. Polaris to obecna Gwiazda Polarna, ale stan ten nie potrwa wiecznie, gdyż jest zależny od precesji osi ziemskiej, która cyklicznie się zmienia.
Już około roku 3000 obiekt ma znajdować się w podobnej odległości od bieguna, co. Potem będą nimi (około roku 7500), (około roku 14000) oraz (za około 22 tys. lat).