Nowe przepisy dotyczące waloryzacji emerytur wprowadzone od 2025 roku

Nowe przepisy dotyczące waloryzacji emerytur wprowadzone od 2025 roku

Obowiązkowe wpłaty na komitet rodzicielski? Przepisy są jasne.

AI może być zagrożeniem, jak i narzędziem obrony. Mieszkaniowa rewolucja? 2 mln pustostanów na mieszkania. Brawurowy projekt Lewicy, minister popiera Prawo dla każdego.

Umowa o dożywocie. Na czym polega? Jak ją odwołać?

Prawo pracy. Szkolenie zatrudnionych niepełnosprawnych. Zwrot kosztów.

Dodatkowa waloryzacja rent i emerytur złagodzi inflację. Obecnie waloryzacja emerytur i rent odbywa się raz w roku, począwszy od 1 marca. „Oznacza to, że w warunkach wysokiej inflacji emeryci i renciści, szczególnie pobierający niskie świadczenia, odczuwają nadmiernie wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w ciągu roku, a ich świadczenia tracą na realnej wartości i często nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb” – wskazano w ocenie skutków regulacji. „Dodatkowa waloryzacja, przewidziana w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5 proc., ma złagodzić skutki rosnącej inflacji i zapewnić stabilność finansową emerytom i rencistom” – wyjaśniono.

W projekcie noweli zaproponowano rozwiązanie, zgodnie z którym waloryzacja będzie raz w roku, gdy inflacja w pierwszym półroczu nie przekroczy 5 proc. (będą miały zastosowanie dotychczasowe zasady rocznej waloryzacji świadczeń) lub dwa razy w roku w sytuacji wzrostu inflacji w pierwszym półroczu powyżej 5 proc. (zostanie przeprowadzona wówczas zarówno waloryzacja roczna, jak i dodatkowa waloryzacja świadczeń).

Proponuje się, aby dodatkowa waloryzacja przeprowadzana była od 1 września, w sytuacji, gdy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku w stosunku do drugiego półrocza poprzedniego roku przekroczył 105 proc. Analogicznie jak ma to miejsce w przypadku waloryzacji rocznej, dodatkowa waloryzacja będzie polegała na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru, w wysokości przysługującej dnia 31 sierpnia roku, w którym przeprowadza się dodatkową waloryzację, przez wskaźnik dodatkowej waloryzacji. W wyniku przeprowadzonej dodatkowej waloryzacji kwota świadczenia nie może ulec obniżeniu. Dodatkowa waloryzacja obejmie emerytury i renty przyznane przed terminem tej waloryzacji. Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?