16 września, 2024

Objawy małpiej ospy i możliwość dotarcia wirusa Mpox do Polski – najnowsze informacje

Objawy małpiej ospy i możliwość dotarcia wirusa Mpox do Polski - najnowsze informacje

Małpia ospa przeraża wiele osób. Dyrektor WHO uspokaja Jak wynika ze słów Hansa Kluge’a, europejskiego dyrektora regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na naszym kontynencie co miesiąc jest odnotowywanych przypadków małpiej ospy. Zaznacza jednak, że transmisja wirusa jest pod kontrolą, a małpia ospa nie jest nowym Covid-19. Póki co, sytuacja nie jest alarmująca. Niemniej, polskie instytucje mają w najbliższych dniach wydać stosowne wytyczne.

Co to jest małpia ospa i jakie są objawy Mpox? Małpia ospa jest chorobą odzwierzęcą wywoływaną przez wirusa, który należy do rodzaju Orthopoxvirus. Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z zarażonym zwierzęciem, a konkretniej poprzez krew lub płyny ustrojowe. Nierzadko można zarazić się w wyniku pogryzienia. Z człowieka na człowieka wirus przenosi się drogą kropelkową, przez śluzówki oraz przez krew i wydzieliny w czasie bezpośredniego kontaktu z zarażonym.

Z początku dochodzi do wysokiej gorączki, powiększenia węzłów chłonnych, bóli głowy i pleców. Choremu doskwiera również osłabienie. Wraz z rozwojem choroby, może pojawić się wysypka w postaci grudek, pęcherzyków, strupów czy krost. Może ona utrzymywać się nawet przez 4 tygodnie. Ciężkość objawów jest uzależniona od konkretnego wariantu choroby. W krajach afrykańskich małpia ospa stanowi poważny problem zdrowotny.

Cięższy przebieg może dotyczyć dzieci oraz osób cierpiących na schorzenia związane z niedoborami odporności.

Jak przebiega leczenie małpiej ospy? W przypadku wystąpienia małpiej ospy stosuje się leczenie objawowe. Stosowane są kremy łagodzące uczucie swędzenia i leki przeciwbólowe. Obecnie nie istnieje lekarstwo, które bezpośrednio leczyłoby tę chorobę. W diagnostyce wykorzystuje się testy laboratoryjne. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie rządowej: „Aktualnie badania diagnostyczne w kierunku MPXV są wykonywane wyłącznie w laboratoriach wyspecjalizowanych w diagnostyce ospy prawdziwej i ospy małpiej, ze względu na ograniczoną dostępność komercyjnych testów diagnostycznych.”