Obowiązkowy zakup akcji nie jest realizowalny

Obowiązkowy zakup akcji nie jest realizowalny

„`html

Debiut i Delisting na GPW: Dwie Wielkie Chwile

Spółka pojawiła się na Giełdzie Papierów Wartościowych 23 grudnia 2004 roku, a 21 lutego 2025 roku nastąpi wycofanie jej akcji z obrotu. Oba te wydarzenia będą na zawsze w mojej pamięci. Oba wiązały się z silnymi emocjami, oczekiwaniami i nadziejami. To była pełna zwrotów, sukcesów i porażek era. O historii spółki na GPW, jej blaskach i cieniach napisano już wiele. Ten okres to prawdziwie fascynujący czas blisko jednego pokolenia. Nastąpiły wtedy znaczące zmiany zarówno na rynku dystrybucji stali, jak i na giełdzie. Nie wszystkie z tych zmian były dla nas korzystne. Cieszyłem się, gdy debiutowaliśmy na giełdzie oraz cieszę się również z decyzji o wycofaniu. Życie biznesowe na giełdzie nie kończy się jednak; przed nami wiele nowych doświadczeń i wyzwań, jednak już bez giełdowej otoczki.

Przyczyny Opuszczenia Giełdy

Decyzja o opuszczeniu giełdy została podjęta, gdyż od pewnego czasu giełda nie przynosiła korzyści ani spółce, ani głównym akcjonariuszom. Nasza branża stała się mało interesująca dla akcjonariuszy i inwestorów, ze względu na jej koniunkturalny i nieprzewidywalny charakter. Brak zysków skutkował tym, że przez ostatnie dwa lata nie wypłacaliśmy dywidendy. To mogło przyczynić się do spadku zainteresowania spółką ze strony akcjonariuszy, co znalazło swoje odbicie w spadkach cen akcji. Dodatkowo, z każdym rokiem rosły koszty bycia spółką giełdową, jak i inne wymagania proceduralne. Kryzys w gospodarce i naszej branży jedynie dopełnił czary goryczy. Dlatego z ulgą przyjęliśmy decyzję KNF o zgodzie na wyjście z giełdy.

Plany na przyszłość

Zarząd i główni akcjonariusze dopiero podejmą decyzje dotyczące przyszłości na spokojnym spotkaniu planowanym na koniec lutego lub w marcu. Zmiany w funkcjonowaniu spółki są nieuniknione, a od zeszłego roku już trwają określone procesy restrukturyzacyjne. Przyszłość wymaga dostosowania się do nowych okoliczności, wyzwań oraz AI. Nie jesteśmy jedyni, którzy czekają na poprawę koniunktury i wzrost popytu.

Jakie działania planuje spółka po opuszczeniu giełdy?

Na razie nie przewidujemy rewolucyjnych zmian. Kontynuujemy handel stalą, choć nie we wszystkich asortymentach, oraz wynajmujemy posiadane nieruchomości. Obecnie musimy skupić się na cięciu kosztów, zwiększeniu sprzedaży i poprawie rentowności. W przyszłości być może nowa kadra wprowadzi ciekawe pomysły i obszary.

Wpływ na akcjonariuszy mniejszościowych

W ostatnim roku trzykrotnie proponowaliśmy odkupy akcji od akcjonariuszy mniejszościowych, uprzedzając o skutkach pozostawienia akcji po wyjściu spółki z giełdy. Jeszcze nie wszyscy akcjonariusze odpowiedzieli na te propozycje. Zostaje kilka dni notowań, po czym akcje przestaną być płynne. Na chwilę obecną nie planujemy odkupu akcji w tym ani w przyszłym roku, a zyski zamierzamy przeznaczać na pokrycie strat z minionych lat.

Perspektywy przymusowego wykupu akcji

Niestety, na chwilę obecną przymusowy wykup akcji nie jest możliwy. Większościowi akcjonariusze wraz z posiadanymi akcjami spółki nie przekroczyli progu 95% udziałów, co uniemożliwia przeprowadzenie przymusowego wykupu. Mniejszościowi akcjonariusze nie mogą więc żądać przymusowego odkupu, co oznaczać może brak płynności akcji dla nich. Aby sprzedać akcje w przyszłości, należy znaleźć kupca. Alternatywnie, można czekać, aż w nieokreślonym jeszcze terminie spółka zaproponuje odkupienie pewnej puli od części akcjonariuszy.

Na koniec chciałbym podziękować wszystkim pracownikom instytucji i ludziom z rynku kapitałowego, akcjonariuszom, dziennikarzom i sympatykom naszej spółki za wspólne chwile i drogę. Być może jeszcze kiedyś się spotkamy i porozmawiamy. Może również przeczytacie więcej o minionych latach i wydarzeniach w mojej książce „Jak przetrwać 30 lat w polskim biznesie i nie zwariować”.

„`