Olsztyn: Wykryto ptasią grypę, wprowadzono specjalną strefę ochronną.

Olsztyn: Wykryto ptasią grypę, wprowadzono specjalną strefę ochronną.

W Olsztynie wykryto ognisko ptasiej grypy. Lekarz weterynarii otrzymał dodatnie wyniki badań laboratoryjnych jednego z dzikich ptaków, które nosicielem okazała się gęś gęgawa przebywająca przy ulicy Zientary-Malewskiej. W związku z tym w tym rejonie wyznaczono specjalną strefę na okres 30 dni, a miejskie władze zaapelowały do mieszkańców.

28 października potwierdzono ptasią grypę u gęsi gęgawej. Komunikat władz miasta podkreślił, że mamy do czynienia z „wystąpieniem ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków”.

Ptasia grypa w Olsztynie

Martwą gęś znaleziono przy ulicy Zientary-Malewskiej w Olsztynie. Służby podjęły działania prewencyjne, ustanawiając w tym miejscu specjalną strefę na okres 30 dni. Obejmuje ona tereny w promieniu jednego kilometra od miejsca znalezienia martwego ptaka, znajdujące się w granicach administracyjnych miasta. Strefa sięga od skrzyżowania ul. Jagiellońskiej z Aleją Sybiraków, wzdłuż ul. Limanowskiego do skrzyżowania z ul. Partyzantów, na północ od linii prostej łączącej skrzyżowanie ul. Limanowskiego z ul. Partyzantów ze skrzyżowaniem ul. Lubelskiej z ul. Budowlaną, następnie na zachód od linii łączącej skrzyżowanie ul. Budowlanej i Lubelskiej z ul. M. Zientary-Malewskiej oraz na południe od linii prostej łączącej ul. Zientary-Malewskiej z ul. Jagiellońską – czytamy w komunikacie.

Apel władz do mieszkańców

Jeśli w ciągu 30 dni na wyznaczonym terenie pojawi się kolejny przypadek ptasiej grypy, to strefa w Olsztynie będzie przedłużona o kolejne 30 dni. Władze miasta zaapelowały do mieszkańców, aby unikali kontaktu z martwymi ptakami. W przypadku znalezienia takiego osobnika należy skontaktować się z powiatowym lekarzem weterynarii pod numerem 89 533 14 11 lub z Regionalnym Centrum Bezpieczeństwa pod numerem 89 522 24 11.