30 października, 2024

Politycy PiS oburzeni ceremonią otwarcia igrzysk. Morawiecki: Potrafią obrzydzić nawet to!

Politycy PiS oburzeni ceremonią otwarcia igrzysk. Morawiecki: Potrafią obrzydzić nawet to!

W piątek 26 lipca w Paryżu oficjalnie otwarto 33. Letnie Igrzyska Olimpijskie. Po stu latach oczekiwań olimpijski znicz znowu zapłonął w stolicy Francji. Mimo deszczowej pogody ponad 300 tysięcy widzów śledziło pierwszą w historii plenerową ceremonię otwarcia igrzysk. Uroczystość zebrała jednak mieszane opinie.

Burza po otwarciu igrzysk. „Dno, kretynizm, głupota…” W Polsce na antenie TVP Letnie Igrzyska komentował Przemysław Babiarz, co wywołało lawinę komentarzy. W trakcie ceremonii otwarcia igrzysk rozbrzmiała piosenka „Imagine” Johna Lennona. Utwór jest określany „hymnem pacyfistów”. Dzięki jego pokojowemu przesłaniu, od lat rozbrzmiewa podczas igrzysk.

„Imagine”, czyli świat bez nieba, narodów, religii. I to jest wizja tego pokoju, który wszystkich ma ogarnąć. To jest wizja komunizmu niestety – skomentował dziennikarz. Do tej wypowiedzi odwołała się posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.

„Babiarz o piosence Imagine Lennona: 'to jest wizja komunizmu niestety’. IKSDE” – napisała na portalu X. Europosłance Prawa i Sprawiedliwości wypowiedź Babiarza z kolei przypadła do gustu. „Dziękuję redaktorowi Babiarzowi za głos rozsądku i uczciwości w tym politpoprawnym szaleństwie” – stwierdziła była premierka.

„Co tu kontrowersyjnego? Sama prawda. No a jeśli prawda jest dzisiaj kontrowersją, to tylko źle świadczy o dzisiejszych czasach i tzw. 'wolności’ słowa. Brawo Panie Redaktorze Babiarz” – napisał z kolei poseł PiS Przemysław Czarnek. Hanna Lis zwróciła uwagę z kolei na , że igrzyska komentuje Przemysław Babiarz. „Otwarcie igrzysk w Paryżu komentował pan Babiarz. Ten sam, który jako pierwszy ustawiał się do zdjęcia z Kurskim, gdy ten ostatni zwalniał z setki dziennikarzy. Potem pan Babiarz jeździł z Kaczyńskim po Polsce i chwalił, że TVPiS buduje 'dobro wspólne’. Czegoś tu nie rozumiem” – czytamy we wpisie dziennikarki w serwisie X.

Podczas igrzysk można było również zobaczyć pastisz Ostatniej Wieczerzy w wykonaniu między innymi osób transpłciowych. Występ skomentował europoseł PiS Patryk Jaki. „Genderowi cyrkowcy udają Ostatnią Wieczerzę. To zdeprawowani do szpiku kości, źli ludzie. Świadomie obrażają uczucia tylu wierzących na całym świecie. Na co dzień jednak odmieniają przez wszystkie przypadki 'tolerancję’. Jednak to tylko hasło dla naiwnych. Oni nie tolerują niczego poza własną agendą. A katolików chcą upokorzać. Oczywiście w imię 'tolerancji'” – napisał polityk.

„Dno, kretynizm, chrystianofobia, głupota, brak tolerancji, szacunku, w końcu wyrzuty sumienia i zagłuszanie prawdy, że promowana ideologia drag queen to pustka i ucieczka od prawdy” – napisał z kolei ksiądz Daniel Wachowiak. „Potrafią obrzydzić nawet ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich” – stwierdził były Mateusz Morawiecki.

Jak wyglądała ceremonia otwarcia igrzysk? Ceremonię otworzył prolog, w którym wystąpił piłkarz Zinedine Zidane. Chwilę później na Sekwanie rozpoczęła się wielka parada łodzi ze sportowcami z ponad dwustu państw. Zgodnie z tradycją jako pierwsza na wodę wypłynęła barka greckiej reprezentacji.

Na polskiej łodzi biało-czerwoną flagę trzymali Anita Włodarczyk i Przemysław Zamojski. Defiladzie towarzyszył spektakl w scenerii paryskich zabytków, w którym nawiązano do francuskiej historii i popkultury, z postępowym przesłaniem.

Trójkolorowa ściana wodna na moście Austerlitz, kabaretowe show Lady Gagi, koncert hard rocka w pałacu La Conciergerie, wspomniany pastisz Ostatniej Wieczerzy, jeździec na mechanicznym koniu galopującym na Sekwanie i pokaz iluminacji wieży Eiffla – to sekwencje, które wywołały we Francji najwięcej komentarzy.

„Dziękuję za tak spektakularne przyjęcie – powiedział podczas finału ceremonii na placu Trocadéro Thomas Bach. – Przetrzymywanie razem bardziej inkluzywne, miejskie, młode i zrównoważone igrzyska – dodał szef międzynarodowego komitetu olimpijskiego. – Uważam igrzyska w Paryżu za otwarte – po tych słowach prezydenta Francji Emmanuela Macron sztafeta z olimpijskim ogniem ruszyła w kierunku ogrodów Tuileries.

Judoka Teddy Riner i sprinterka Marie-José Perc rozpalili znicz w kształcie balonu, który wzniósł się w niebo. Ceremonia zakończyła się śpiewem Celine Dion, która pojawiła się na wieży Eiffla i w swoim pierwszym od czterech lat występie wykonała „Hymn do Miłości” Edith Piaf.