Polskie zasoby gospodarcze przeżywają boom

„`html
Siła złotego na tle innych walut
Polski złoty od początku tego roku wykazuje znaczące wzmocnienie wobec głównych walut. Zyskał 2,7% względem euro oraz 3,8% wobec dolara. Na tle regionu to najlepszy wynik, chociaż w skali świata prym wiodą waluty państw Ameryki Południowej, takie jak brazylijski real czy kolumbijskie i chilijskie peso. W perspektywie pięciu lat tylko złoty oraz dolar Hongkongu zyskały na wartości w stosunku do euro.
Wspierająca polityka monetarna
Jednym z kluczowych czynników wzmacniających polską walutę jest polityka monetarna. Dobre dane z gospodarki krajowej oraz jastrzębia retoryka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) odsuwają na dalszy plan perspektywę obniżek stóp procentowych. Choć po styczniowym wzroście inflacji powyżej oczekiwań analityków, szansa na ich obniżenie lekko zmalała, to jednak szczyt inflacji, przewidywany na marzec, ma wynieść około 6%.
Optymizm związany z sytuacją geopolityczną
Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na złotego są nadzieje inwestorów na szybkie zakończenie konfliktu na Ukrainie. Chociaż ostatnie spotkanie w Monachium nie przyniosło przełomu, to globalne zmniejszenie ryzyka geopolitycznego poprawia nastroje na rynkach. Dążenia Donalda Trumpa do zakończenia tego konfliktu mogą przynieść pozytywne efekty.
Polskie akcje na tle międzynarodowego rynku
Korzyści z poprawy nastrojów na globalnym rynku odnotowują również polskie aktywa. Od początku roku polskie akcje zyskały prawie 20%, co w porównaniu do wzrostu niemieckiego indeksu DAX o ponad 13% stanowi znakomity wynik. Redukcja ryzyka geopolitycznego sprzyja wzrostowi indeksów giełdowych w krajach rozwijających się.
„`