Program Erasmus w Polsce: Ponad 250 tysięcy beneficjentów i prawdziwy sukces Unii Europejskiej

Program Erasmus w Polsce: Ponad 250 tysięcy beneficjentów i prawdziwy sukces Unii Europejskiej

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje, że od wejścia Polski do Unii Europejskiej z programu Erasmus skorzystało już 266 tysięcy studentów. Polacy przez 20 lat najchętniej wybierali Hiszpanię, gdzie wyjechało ponad 43 tysiące osób. Niemcy były drugim najpopularniejszym kierunkiem – tam wyjechało 39,5 tysiąca studentów. Do Włoch udało się ponad 27 tysięcy osób.

To jeden z kluczowych programów UE kierowanych do młodych ludzi, a Polska również cieszy się popularnością wśród zagranicznych studentów. W ciągu ostatnich 20 lat w ramach programu Erasmus do naszego kraju przyjechało ponad 208 tysięcy osób. Najwięcej z Hiszpanii, bo prawie 49 tysięcy. Studenci z Turcji (prawie 48 tysięcy) oraz Francji (20 tysięcy) również chętnie wybierali Polskę.

Erasmus. Polska coraz bardziej popularna wśród zagranicznych studentów

Program Erasmus został uruchomiony w 1987 roku przez Wspólnotę, jako inicjatywa mająca promować wymiany studentów i pracowników naukowych między europejskimi uczelniami. Studenci z Polski mogli z niego korzystać już od 1998 roku. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało, że na początku programu stosunek Polaków wyjeżdżających za granicę do obcokrajowców przyjeżdżających do Polski wynosił 10 do 1. Obecnie te statystyki się wyrównują.

Z programu Erasmus+ za 2022 rok wynika, że Polska jest szóstym najpopularniejszym krajem w Europie, do którego przyjeżdżają studenci.

Erasmus a rynek pracy. Co zyskują studenci?

Dr Anna Marianowska z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że „osoby z doświadczeniem mobilności mają większe szanse na rynku i są lepiej dostosowane zawodowo niż osoby bez takiego doświadczenia”. Wymiany studenckie z innymi europejskimi uczelniami pozwalają młodym ludziom rozwijać wiedzę i kompetencje twarda. Mobilni studenci rozwijają umiejętności językowe i dostosowania się do nowych warunków, co przekłada się na korzyści na rynku pracy.

W artykule czytamy, że wiele rozwijanych kompetencji kreuje wśród studentów przedsiębiorczość, zwiększa szanse na zdobycie dobrze płatnej, satysfakcjonującej i odpowiedzialnej pracy.

Historia programu Erasmus. Jeden z najbardziej popularnych programów UE

Prawie 14 milionów studentów miało okazję zdobyć i doskonalić umiejętności w całej Europie, a także poza nią, korzystając z programu Erasmus. W 2014 roku program został rozszerzony i przekształcony w Erasmus+, obejmując nie tylko szkolnictwo wyższe, ale także szkolenia zawodowe, inicjatywy młodzieżowe i sport.

Nazwa programu nawiązuje do imienia holenderskiego humanisty, filozofa i teologa, Erazma z Rotterdamu, symbolizującego otwartość na wiedzę i międzykulturowy dialog. Erasmus stał się jednym z najważniejszych projektów Unii Europejskiej, pozwalając studentom na studiowanie za granicą, poznawanie nowych kultur i rozwijanie języka.

Aby dowiedzieć się więcej na temat współpracy zagranicznej lub skontaktować się z biurem Erasmus+ na swojej uczelni, warto zasięgnąć informacji bezpośrednio u przedstawicieli programu.