Putin aresztowany w Meksyku? Rząd udziela wyjaśnienia
Jak informowaliśmy w czwartek (8 sierpnia), ambasada Ukrainy w Meksyku zwróciła się do rządu z apelem, by zastosował się do nakazu aresztowania Władimira Putina wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Rosyjski przywódca może bowiem pojawić się w kraju w związku z inauguracją nowej prezydentki Claudii Sheinbaum, która odbędzie się 1 października. Putin, a także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, są jednymi z zaproszonych.
„Ufamy, że rząd Meksyku zastosuje się do międzynarodowego nakazu aresztowania i przekaże wyżej wymienionego organowi sądowemu ONZ w Hadze” – podkreślała ukraińska ambasada w swoim komunikacie. Ukraina poprosiła Meksyk o aresztowanie Putina.
Prezydent zabrał głos
Tymczasem , że Meksyk odrzucił wniosek strony ukraińskiej o aresztowanie Władimira Putina podczas jego ewentualnej wizyty w kraju. – Nie możemy tego zrobić. To nie zależy od nas – stwierdził w rozmowie z dziennikarzami na konferencji prasowej jeszcze urzędujący prezydent Andres Manuel Lopez Obrador.
Przypomnijmy, 17 marca ubiegłego roku Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina oraz rosyjskiej komisarz ds. dzieci Marii Lwowej-Biełowej. Przywódca Rosji może więc zostać zatrzymany w 123 krajach. Putin i Lwowa-Biełowa są oskarżeni o popełnienie zbrodni wojennych w Ukrainie. Chodzi o nielegalne deportacje dzieci z okupowanych terenów i wywożenie ich do Rosji. Meksyk jest członkiem MTK.
Putin dotychczas starał się utrzymywać bliskie relacje z Meksykiem. Rosyjska państwowa agencja prasowa TASS przypomniała, że w czerwcu pogratulował on Sheinbaum zwycięstwa w wyborach. W oficjalnym komunikacie Kremla podkreślił, że państwo jest dla Rosji „historycznym partnerem w regionie Ameryki Łacińskiej”.
Meksyk. Po raz pierwszy w historii tego kraju kobieta zostanie prezydentką
Lewicowa kandydatka Claudia Sheinbaum zostanie pierwszą prezydentką w historii Meksyku. Wybory prezydenckie wygrała w czerwcu. Razem z nimi odbyły się też wybory parlamentarne i samorządowe. Kampania wyborcza była wyjątkowo krwawa – zginęło 38 kandydatów. Ataków, w których nikt nie zginął, było 828. Za zamachami mają stać kartele narkotykowe korumpujące samorządy.
Claudia Sheinbaum zapowiedziała, że jeśli zostanie wybrana na prezydenta, to podejmie walkę ze zorganizowaną przestępczością. Uprawnionych do głosowania było prawie 100 milionów osób. Bezpieczeństwa w dniu wyborów strzegło około 27 tysięcy żołnierzy i członków Gwardii Narodowej.