Rok po wyborach premier docenił krytyków za ich pozytywne opinie: „Polacy, wszystko w porządku”
„Kiedy słyszę odgłosy zniecierpliwienia, czasami niezadowolenia, czasami nawet złości, że za wolno, że nie tak miało być – to dokładnie wiem, że za tym kryje się bardzo poważne oczekiwanie najwyższych możliwych standardów. Jeśli ludzie mają wobec nas tak wysokie oczekiwania, to przecież to jest największy z możliwych komplementów” – powiedział Donald Tusk 12 na konwencji Koalicji Obywatelskiej.
W tym odcinku „Co to będzie” komplementujemy zatem rząd. I omawiamy, jak przez ostatni rok odpowiadał na – czy na pewno aż tak wysokie? – oczekiwania wyborców.
Od Ziobry po bobry Bezpieczeństwo, klimat, zdrowie, mieszkalnictwo, prawa człowieka, wymiar sprawiedliwości – to tylko niektóre obszary działalności koalicji 15 października, o których mówimy w tym odcinku. Opowiadamy o tym, co udało się najlepiej, a w jakich obszarach rząd zawiódł pokładane w nim nadzieje.
Sprawdzamy, co jest kontynuacją polityki poprzedników, a gdzie wyraźnie widać nowe otwarcie. I omawiamy, co brzmi dobrze w sferze pomysłu, ale konkretów jakoś wciąż brak. Dużo miejsca poświęcamy na najnowszą głośną sprawę, czyli rządową strategią dotyczącą polityki migracyjnej.
Premier ogłasza, że czasowo zawiesi prawo do ubiegania się o azyl, Bartłomiej Sienkiewicz beszta organizacje pozarządowe, a wszyscy Polacy dowiadują się, że rząd po prostu stoi na straży naszego bezpieczeństwa, więc wszystko jest w najlepszym porządku.
Rozmawiamy też o tym, jak wygląda styl rządzenia Donalda Tuska w 2024 roku. A na koniec analizujemy, jak po roku od wyborów kształtują się przepływy poparcia dla partii i w koalicji, i w opozycji.
Izrael kontra świat
W bazę wojskową pod Hajfą uderzył Hezbollahu, zabijając czterech żołnierzy. Izraelskie siły zbrojne wykorzystały broń chemiczną w odległości stu metrów od miejsca, gdzie stacjonują siły ONZ, wojsko dopuszcza się też zbrodni wojennych w obozie dla uchodźców w Dżabaliji w północnej części Strefy Gazy.
O tym wszystkim również mówimy w dzisiejszym odcinku. A gdyby ktoś był ciekawy, co o krokach rządu Netanjahu sądzą ci, którzy ten rząd wybrali – omawiamy też wyniki wewnętrznych izraelskich badań opinii.
Podcast „Co to będzie” można oglądać na albo słuchać na i . Nowe odcinki w każdy czwartek o godzinie 20. Zapraszamy też na specjalny, dodatkowy cykl poświęcony wyłącznie prezydenckim w USA. „Co to będzie w Ameryce” serwujemy wam na tych samych kanałach w każdy piątek o godzinie 14.