Rosja wystrzeliła ponad 100 pocisków i dronów szturmowych w stronę Ukrainy. „Ich celem jest zasiać panikę”
W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego została uszkodzona kijowska elektrownia wodna. Według agencji informacyjnej UNIAN uszkodzona została część tamy i maszynownia elektrowni. Szef Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji Andrij Kowalenko poinformował na Telegramie, że niemożliwe jest zniszczenie tamy kijowskiej elektrowni wodnej za pomocą pocisków rakietowych.
Rosyjski atak i skutki
Ukraina po raz kolejny uderza w rosyjski przemysł paliwowy. Spadek produkcji aż o 20 proc. „Nie ma żadnych zagrożeń dla tamy kijowskiej elektrowni wodnej. Nie da się jej zniszczyć rakietami. Porównania z sytuacją w Chersoniu są niewłaściwe — tam doszło do podważenia od wewnątrz. Rosjanie wykorzystują ten temat do wywołania paniki” — oświadczył Kowalenko. Zmasowany atak rosyjski Rankiem 26 sierpnia Rosja przeprowadziła kolejny zmasowany atak rakietowy na infrastrukturę cywilną, obiekty energetyczne i budynki mieszkalne Ukrainy.
Ofiary ataku
Według premiera Denisa Szmyhala atak dotknął 15 regionów kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że siły rosyjskie wystrzeliły ponad sto pocisków różnego typu i około stu dronów szturmowych. W Łucku ostrzał uszkodził wielopiętrowy budynek mieszkalny i obiekty infrastruktury oraz zginęła jedna osoba, powiedział mer miasta Igor Poleszczuk. W obwodzie dniepropietrowskim zginął lokalny mieszkaniec, poinformował szef Obwodowej Administracji Wojskowej Dniepropietrowska Siergiej Łysak na swoim kanale Telegram.
W obwodzie połtawskim rosyjskie wojska ostrzelały obiekt przemysłowy, w wyniku czego pięć osób zostało rannych. Kolejny mężczyzna zginął w regionie Zaporozże. Wojna Rosji z Ukrainą pochłania coraz więcej ofiar cywilnych. W ostatnich atakach zginęło sześć osób, w tym dziennikarz agencji Reutera.
Międzynarodowe działania
Wcześniej „The Washington Post”, powołując się na źródła wśród dyplomatów, poinformował, że Rosja i Ukraina planowały wysłać delegacje do Kataru na tajne rozmowy w sprawie wzajemnego zaprzestania ataków na infrastrukturę energetyczną. Plany te zostały jednak pokrzyżowane przez ukraińską ofensywę w regionie Kurska. Jednak Katarczycy podjęli się mediacji i mają spotkać się z delegacjami ukraińską i rosyjską w sierpniu. Choć dyskusja miała koncentrować się na infrastrukturze, niektórzy negocjatorzy mają nadzieję, że dialog ten może być krokiem w kierunku ostatecznego zakończenia wojny.