Rozprzestrzeniający się wirus w Europie: Ognisko zakażeń odkryte w Wielkiej Brytanii
Szczep mpox kladu Ib jest przyczyną gwałtownego wzrostu liczby zakażeń w Afryce. 21 października do Wielkiej Brytanii wrócił mężczyzna, który odbył podróż do krajów dotkniętych epidemią. Niedługo później wystąpiły u niego pierwsze objawy choroby. Testy potwierdziły zakażenie tym niebezpiecznym wirusem.
Według doniesień brytyjskich mediów mężczyzna przebywa na oddziale chorób zakaźnych o wysokim ryzyku w szpitalu Royal Free. Zdaniem ekspertów istnieje ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie trwa ustalanie, z kim miał kontakt zainfekowany wirusem mężczyzna. Osobom tym zostanie zaproponowane testowanie na obecność wirusa oraz szczepienia.
Już w sierpniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan zagrożenia dla zdrowia publicznego związany z epidemią choroby w Demokratycznej Republice Konga. Mpox rozprzestrzeniła się na sąsiednie kraje Afryki. Niedawno dotarła także do Europy. W połowie października stwierdzono pierwszy przypadek kladu Ib w Europie.
Zarażenie wirusem może nastąpić poprzez kontakt z uszkodzoną skórą lub płynami ustrojowymi. Człowiek może zarazić się od innego człowieka, zwierzęcia lub zakażonego przedmiotu. Objawy choroby ujawniają się zazwyczaj po kilku dniach. WHO nie wyklucza jednak, że objawy mogą pojawić się od 1 do 24 dni od zakażenia. Następnie dolegliwości utrzymują się przez 2-4 tygodnie lub dłużej u osób z osłabionym układem odpornościowym.
Wśród powikłań zakażenia mogą wystąpić problemy z układem oddechowym, skórą, oczami, a także zapalenie mózgu. W ciężkich przypadkach choroba może prowadzić do śmierci. Więcej informacji na temat wirusa mpox w Europie można znaleźć w artykule: „Nazwa Artykułu”.