Tajemnice Wielkiego Kanionu – Odkrycia badaczy

Tajemnice Wielkiego Kanionu - Odkrycia badaczy

Wielki Kanion Kolorado. Największy kanion na świecie Wielki Kanion Kolorado w stanie Arizona w USA to miejsce wyjątkowe. Chodzi tu nie tylko o spektakularne widoki, ale przede wszystkim o to, że . Rozciągający się na ponad 446 kilometrów, osiągający głębokość niemal dwóch kilometrów i w najszerszym miejscu mierzący 29 km kanion jest tym samym największym przełomem rzeki na świecie.

Tworzące kanion warstwy skalne o różnych odcieniach i właściwościach pełne są skamieniałości, a także śladów po miejscach, które zamieszkiwali dawni ludzie. Formowanie się kanionu sięga milionów lat wstecz, a to czyni go . Co jakiś czas naukowcy dokonują tutaj kolejnych ciekawych znalezisk. Teraz pojawiła się informacja, że nowe odkrycia prowadzą do tego, iż „geolodzy przepisują podręczniki”.

Wielki Kanion to nie tylko piękne widoki

Zespół naukowców z Uniwersytetu Stanowego Utah oraz kilku innych amerykańskich uczelni wykorzystał współczesne modele stratygraficzne i paleontologiczne, oraz nowoczesne technologie, aby . Badacze bazowali na przełomowych ustaleniach Edwina Dinwiddie McKee, który prowadził badania nad zapisem osadowym Wielkiego Kanionu. Naukowiec, który żył w latach 1906-1984, badał i dokumentował zwłaszcza Grupę Tonto (nazwa zespołu powiązanych warstw osadowych z okresu kambru – 542-489 mln lat temu). Jego dokonania wpłynęły na pokolenia geologów.

Badanie Wielkiego Kanionu jest niczym praca detektywa na miejscu zbrodni

Ustalenia McKee przeanalizowane z nowymi metodami badawczymi i wsparte przez nowe technologie pozwoliły rzucić więcej światła na te . Badając osady z dna tej niezwykłej formacji i analizując skały Grupy Tonto, naukowcy byli w stanie przygotować – – mówią naukowcy. – A my pomagamy dalej go rozszyfrowywać. Ponieważ skały Wielkiego Kanionu rejestrują globalne zmiany klimatu i ruchy tektoniki, nasza praca pomaga nam zrozumieć warstwy, które zostały osadzone na całym świecie w okresie kambru.

Co więc skrywa Wielki Kanion?

Odkrycia można mnożyć – wśród nich są tropy prehistorycznych zwierząt sprzed kilkudziesięciu milionów, skamieniałości, petroglify, narzędzia kamienne sprzed kilkunastu tysięcy lat, archaiczne figurki, naczynia sprzed wieków, schrony wczesnych osadników. Ale do tego dołożyć należy dane, które nie są tak oczywiste. Dostarczają informacji m.in. o tempie sedymentacji oraz tym, jak szybko rozwijały się trylobity i inne pradawne stworzenia z kambru.

– Dzięki warstwom Tonto o grubości 500 metrów dowiadujemy się o wzroście poziomu morza i skutkach katastrofalnych burz tropikalnych, prawdopodobnie potężniejszych niż dzisiejsze niszczycielskie huragany, w okresie bardzo wysokich temperatur, gdy nie była pokryta lodem – wyjaśnia Dehler. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma Geological Society of America.