Upały mogą zwiększać ryzyko hospitalizacji u pewnych osób
Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim ponownie czekają nas upały. Zbyt wysokie temperatury mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Pewne grupy są jednak bardziej narażone od innych i potrzebują szczególnej ochrony, co wykazały badania przeprowadzone na pacjentach w Hiszpanii.
Upały zwiększają ryzyko hospitalizacji
Upały towarzyszące lata mają istotny wpływ na zwiększenie ryzyka hospitalizacji, co potwierdziły badania przeprowadzone przez uczonych z Barcelońskiego Instytutu Zdrowia Globalnego oraz Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych we Francji. Badania prowadzono na pacjentach przyjmowanych do szpitali w Hiszpanii w latach 2006-2019. Grupa ludzi objęta badaniami była bardzo liczna, bo łącznie obejmowała ponad 11 mln przypadków. Naukowcy brali pod uwagę średnie dzienne temperatury, wilgotność powietrza oraz substancje zanieczyszczające (PM2,5, PM10 i podobne). Zebrane dane poddano modelowaniu i uzyskano interesujące wyniki.
Te grupy ludzi są bardziej narażone na upały od innych
Zacznijmy od tego, że wskaznik wzrostu hospitalizacji dotyczył osób starszych, z przewlekłymi chorobami czy nadwagą. Najbardziej narażeni na skutki upałów są ludzie starsi i ci z istniejącymi schorzeniami. Ponadto wyodrębniono schorzenia, które także mają zagrożający wpływ. Są to:
- choroby układu krążenia,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc,
- choroba Alzheimera.
Podstawowe mechanizmy wpływu ciepła na zdrowie
Poprzez ciepło nasze zdrowie pozostaje zagrożone, choć podstawowe mechanizmy, poprzez które ciepło tak niekorzystnie wpływa na zdrowie, pozostają niejasne. Wydają się być powiązane ze sposobem, w jaki nasz organizm reguluje temperaturę. W warunkach stresu cieplnego dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych w skórze i produkcji potu, co ma spowodować utratę ciepła. Późniejsze reakcje mogą mieć różny wpływ na ludzi w zależności od szeregu czynników, takich jak wiek, płeć lub istniejące wcześniej schorzenia.
Kobiety bardziej podatne na działanie ciepła
Badania wykazały również, że kobiety są bardziej podatne na działanie ciepła niż mężczyźni. Płeć piękna cechuje się wyższym progiem temperaturowym związanym z mechanizmami odpowiedzialnymi za pocenie. Natomiast u obydwu płci największy problem stanowi otyłość oraz zaburzenia metaboliczne, które zwiększają ryzyko związanego z upałami.
Jak zadbać o siebie w trakcie upałów?
Z tego wynika, że ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu oraz unikanie niekorzystnych warunków pogodowych, takich jak intensywne słońce czy długotrwałe przebywanie na zewnątrz. Odpowiednia pielęgnacja i ochrona skóry także ma istotne znaczenie w tym czasie. Pamietajmy, że zdrowie jest najważniejsze, zwłaszcza w okresie, gdy temperatury sięgają zenitu.