Zbigniew Ziobro przed komisją śledczą: ustalono dokładną datę jego przesłuchania.

Zbigniew Ziobro przed komisją śledczą: ustalono dokładną datę jego przesłuchania.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu. Wcześniej w środę TVN24 podawał, że były minister sprawiedliwości zostanie przesłuchany 15 października. Oficjalną datę ogłoszono podczas konferencji prasowej.

Biegły, na którego ustalenia powoływała się Magdalena Sroka, miał ocenić, czy stan byłego szefa resortu pozwala mu na zeznawanie przed komisją. Przewodnicząca nie chciała zdradzić szczegółów co do treści opinii biegłego, jednak – jak zapowiedziała – komisja wyznaczy niebawem termin przesłuchania Ziobry.

We wtorek Ziobro na platformie X zaprzeczył, aby był badany przez biegłego lekarza. Dodał, że nikt nie wystąpił do niego o aktualną dokumentację medyczną. „Żaden biegły mnie nie badał ani nawet ze mną nie rozmawiał. Co więcej, ani biegły, ani prokuratura czy komisja śledcza nie wystąpili do mnie o aktualną dokumentację medyczną. A przecież leczę się w kilku ośrodkach, także za granicą” — poinformował były szef MS.

  • Zobacz także: Zbigniew Ziobro stanie przed komisją śledczą?
  • Tomasz Trela: jest w całkiem dobrej formie

Rzecznik prokuratury zabiera głos

Do tej kwestii odniósł się rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak, który poinformował, że w sprawie prokuratura uzyskała dokumentację z pięciu krajowych placówek medycznych, w tym ze szpitali.

„Dokumentację przekazaliśmy biegłemu. Biegły na tej podstawie wydał opinię. To do biegłego należy ocena, czy ta dokumentacja była wystarczająca” — wskazał w rozmowie z PAP.

„W niniejszej sprawie biegły uznał, że badanie bezpośrednie i ewentualna dalsza dokumentacja nie są mu potrzebne do wydania opinii. Prokurator nie kontaktował się ze Zbigniewem Ziobrą, gdyż nie było takiej potrzeby — zaznaczył prok. Nowak.

Jak dodał, biegły nie wnosił o przebadanie Ziobry, a dokumentację uzyskano bezpośrednio z placówek medycznych, co — jak podkreślił rzecznik PK — „jest standardową procedurą”.

Sprawa stawienia się Zbigniewa Ziobry przed komisją

Pod koniec sierpnia br. prokuratura na wniosek tej komisji powołała biegłego, który do 20 września miał czas, by ocenić, czy stan zdrowia byłego szefa MS pozwala mu na zeznawanie przed komisją.

  • Zobacz także: Przełom w sprawie przesłuchania Zbigniewa Ziobry. Jednoznaczne zapowiedzi

Ziobro był już wzywany na posiedzenie komisji śledczej. Ani razu jednak się na niej nie pojawił i skutecznie usprawiedliwił swoją nieobecność, przekazując wówczas zaświadczenie od lekarza sądowego.

Były szef MS w marcu tego roku poinformował w mediach społecznościowych, że zmaga się z chorobą nowotworową — był to jeden z jego pierwszych wpisów po przerwie w mediach społecznościowych, jaką zrobił po powstaniu nowego rządu Donalda Tuska 13 grudnia ubiegłego roku.

We wtorkowym wpisie Ziobro oznajmił, że obecnie przechodzi „bardzo intensywną” rehabilitację, aby powrócić do zdrowia. „To mocno wyczerpujące, ale jestem dobrej myśli” — napisał.