Europa stawia czoło ogromnemu wyzwaniu – zagraża mu Putintern. „To byłaby katastrofa”

Europa stawia czoło ogromnemu wyzwaniu - zagraża mu Putintern. "To byłaby katastrofa"

Maria Górska: Spotykamy się na Recovery Conference w Berlinie, międzynarodowym wydarzeniu o wielkim znaczeniu dla Ukrainy, Polski i całego świata.

Paweł Kowal: Czasami zastanawiam się, jak prezydent Zełenski fizycznie to wszystko wytrzymuje — obchody w Normandii, potem konferencja w Berlinie, wielkie forum, w którym prezydent Zełenski odegrał kluczową rolę. Następnie podróż do Arabii Saudyjskiej, spotkanie G7 i wreszcie Szwajcaria, Globalny Szczyt Pokoju. Jeśli w polityce istnieje termin ofensywa dyplomatyczna, to właśnie tak będzie on przedstawiany w podręcznikach.

Celem corocznej Konferencji Odbudowy

jest znalezienie funduszy, możliwości i inwestycji w celu naprawy szkód spowodowanych przez rosyjskie rakiety na Ukrainie. W jakim stopniu możliwa jest odbudowa w czasie wojny? Jest to bardzo duża doroczna konferencja — kontynuacja poprzednich wydarzeń w Lugano, a następnie w Londynie. W tym roku był to Berlin, w przyszłym roku będą to Włochy. To najważniejsza konferencja na temat odbudowy Ukrainy, z udziałem kluczowych polityków i decydentów, a także biznesu, samorządów itp. To był sukces. To pierwszy taki przypadek.

Rosyjski „niszczyciel miast” w ogniu. Ukraińcy uderzyli w najpotężniejszy samobieżny moździerz Kremla. To strata rzędu milionów rubli Ukraina pokazała swoje zaangażowanie, padły ważne deklaracje. Drugi to polityczny efekt konferencji, który skoncentrował się w szczególności na wystąpieniu Ursuli von der Leyen, szefowej Komisji Europejskiej.

  • Rosyjskie pieniądze zostaną wykorzystane na odbudowę Ukrainy, na uzbrojenie Ukrainy — czyli nie tylko na odbudowę kiedyś w przyszłości, ale już teraz
  • A 25 czerwca rozpoczną się negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE — jest to już znany fakt, pomimo wcześniejszych przeszkód ze strony Węgier.

Wizyta polskiej delegacji

Tak więc konferencja miała silny ładunek polityczny, a obecność dużej polskiej delegacji, która zademonstrowała wysoki poziom zaangażowania Polski, odegrała w tym ważną rolę.

  1. Klęska wojsk Putina. Ukraina obnażyła słabości Rosji. „Polacy odmówili serwisowania.”
  2. Jako przewodniczący Rady do spraw Współpracy z Ukrainą działałem w imieniu premiera Donalda Tuska i starałem się zorganizować jak najwięcej wydarzeń równolegle do oficjalnego programu.
  3. Były to m.in. polsko-francuskie śniadanie na rzecz pomocy Ukrainie, polsko-słowackie spotkanie z wicepremierem Słowacji, polsko-niemieckie spotkanie samorządowców, bardzo solidne rozmowy ze stroną amerykańską.

Odbudowa energetyki

Jednym z najważniejszych tematów konferencji w Berlinie w dniach 11-12 czerwca 2024 r. jest odbudowa energetyki. Atak Putina na infrastrukturę Ukrainy spowodował kryzys w sektorze energetycznym. Nie wiadomo jeszcze, jak krytyczna może być sytuacja w zimie i jak kraj przetrwa tę zimę.

  • Ukraina potrzebuje inwestorów, zachodnich pożyczek i gwarancji ubezpieczeniowych. Jak szybko można to zrealizować?
  • Rosjanie ponownie koncentrują się na atakowaniu sektora energetycznego i źródeł produkcji energii.

Isolacja Putina

Rosja zasługuje teraz tylko na złe wiadomości. Zachód jest zmobilizowany jak nigdy dotąd. Czy Zachód jest wystarczająco zdeterminowany? Spójrzmy na sekwencję wydarzeń. Normandia wydarzyła się bez Putina. Wciąż pamiętamy, jak w latach 2013-2014 Putin odwiedził Normandię w celu upamiętnienia podobnych wydarzeń. Konferencja w Berlinie była wielkim sukcesem od strony politycznej. Mocne polityczne deklaracje, które pokazują, że Putin nie ma poparcia w Europie.

Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że jest to jedna całość. Wsparcie wojskowe oznacza również wsparcie polityczne, a wsparcie polityczne, poważnie, oznacza również wsparcie wojskowe. I Ukraina ma to wsparcie.