„Sytuacja jest trudna, a inni są w jeszcze gorszej pozycji”. Polska stanie przed wyzwaniem żmudnej odbudowy zaufania.
„`html
Aktualna Wiarygodność Ekonomiczna Polski
Podczas prezentacji najnowszych badań, Bartłomiej Biga z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zauważył: „W Polsce jest źle. Ale dobra wiadomość jest taka, że…”. Te słowa odnosiły się do wyników miernika wiarygodności ekonomicznej Polski, opracowanego pod przewodnictwem profesora Jerzego Hausnera z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Kluczowe Aspekty Indeksu
Indeks ten bada wiarygodność ekonomiczną Polski i porównuje ją z danymi z lat 2008-2023. Grupa badawcza analizuje także sytuację w Czechach, Słowacji, Węgrzech i Rumunii, co pozwala na porównanie wiarygodności tych państw względem siebie.
Badanie opiera się na 89 wskaźnikach z baz danych Eurostatu, OECD i Banku Światowego, opisujących osiem obszarów, w tym praworządność, swobodę działalności gospodarczej, wiarygodność finansów publicznych oraz stabilność pieniądza i systemu finansowego.
Sytuacja Gospodarcza Polski
Łączna ocena wiarygodności ekonomicznej Polski wyniosła minus 1,15, z pogarszającym się trendem, osiągając minus 1,83 w 2022 roku. Obszary, które ucierpiały najbardziej, to wiarygodność finansów publicznych, respektowanie zobowiązań międzynarodowych, swoboda działalności gospodarczej i praworządność.
Powody Pogorszenia
Ostatnia dekada przyczyniła się do znacznych zmian w polskim systemie politycznym, co miało wpływ na wiarygodność państwa. Profesor Andrzej Sławiński z SGH zauważył, że populistyczne zmiany instytucjonalne oraz ograniczanie autonomii decyzyjnej instytucji przyczyniły się do utraty równowagi i efektywności gospodarki.
Wielu ekspertów wskazuje na potrzebę rozważnego tworzenia nowych ustaw, dobrze ugruntowanych w szerokich konsultacjach społecznych i z udziałem ekspertów prawniczych z zagranicy.
Stabilność Finansowa
Polska zaczyna poprawiać się w obszarze stabilności pieniądza i systemu finansowego, jak twierdzi profesor Andrzej Rzońca z SGH. Ocenia się, że w 2023 roku oczekiwania inflacyjne się zmniejszyły, a odpływ depozytów w kierunku gotówki został zahamowany.
Mimo tych postępów, Polska nadal mierzy się z problemem wzajemnych powiązań między bankami a państwem, co wpływa na dalsze pogarszanie się wiarygodności.
Analizując sytuację w regionie, Czechy odnotowały nieco większą poprawę niż Polska, natomiast na Węgrzech wskaźnik jeszcze bardziej się pogorszył.
„`