Najnowsze dane dotyczące ekshumacji. Ukraińskie władze ogłosiły termin
„`html
Ustalony czas ekshumacji
Anton Drobowycz, szef Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy (IPNU), poinformował, że prace ekshumacyjne mogą zostać przeprowadzone w latach 2025-2026. Podano także lokalizacje tych działań. Przełom w sprawie ekshumacji nastąpił po spotkaniu Radosława Sikorskiego, szefa polskiej dyplomacji, z Andrijem Sybiha, ministrem spraw zagranicznych Ukrainy.
Wnioski dotyczące ekshumacji
W nowych wnioskach strony polskiej wskazano m.in. wieś Ugły w obwodzie równieńskim oraz Puzniki w obwodzie tarnopolskim. Jak stwierdził Drobowycz, prace poszukiwawcze będą konieczne, a dopiero po znalezieniu szczątków i podjęciu decyzji o ekshumacji, możliwe będzie jej przeprowadzenie w 2025 roku.
Sezonowe operacje poszukiwawcze
Drobowycz przypomniał, że operacje poszukiwawcze są sezonowe, a ich przeprowadzanie zimą, może zaszkodzić szczątkom. Starsze wnioski strony polskiej dotyczą miejsc wskazanych w piśmie z 2019 roku przez poprzedniego szefa Instytutu Pamięci Narodowej, Jarosława Szarka. W przyszłym roku możliwe jest rozpoczęcie ekshumacji w tych lokalizacjach, a zakończenie działań w latach 2025-2026.
Aktualne działania IPNU
IPNU opiera się na liście miejsc z 2019 roku, ponieważ polski IPN nie dostarczył listy lokalizacji, w których mają być poszukiwane szczątki. Polski IPN, w reakcji na te oświadczenia, podkreślił, że są one dezinformacją. Przypomniano, że wnioski o zgodę na prace poszukiwawcze zostały złożone na podstawie dokładnych danych specjalistów z polskiego IPN.
Działania polskiego IPN
Dr Karol Nawrocki, podczas konferencji prasowej, potwierdził gotowość IPN do przeprowadzenia prac ekshumacyjnych na Ukrainie w ciągu 24 godzin. Istnieją obawy, że działania Drobowycza mogą być próbą zablokowania procesu poszukiwań.
Zakaz poszukiwań a relacje polsko-ukraińskie
Po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach, wprowadzono zakaz poszukiwań szczątków polskich ofiar na Ukrainie. Mimo trudnych relacji związanych z pamięcią o roli OUN i UPA, w kwietniu bieżącego roku ogłoszono zniesienie moratorium na prace poszukiwawcze.
Wnioski i odpowiedzi władz ukraińskich
W latach 2017-2024 polski IPN skierował do władz ukraińskich dziewięć oficjalnych wniosków, które obejmowały 65 lokalizacji. W niektórych miejscach prace zostały zatwierdzone, w innych odmówiono zgody, bądź wnioski pozostały bez odpowiedzi.
„`