Zmniejsza się zainteresowanie Niemiec polskim drewnem, mówią Lasy Państwowe: Powodem są nowe regulacje.

Zmniejsza się zainteresowanie Niemiec polskim drewnem, mówią Lasy Państwowe: Powodem są nowe regulacje.

„`html

Wprowadzenie nowych reguł sprzedaży, w tym kryterium geograficznego, przyczyniło się do zmniejszenia zainteresowania polskim drewnem przez zagraniczne firmy, takie jak przedsiębiorstwa z Niemiec – poinformował PAP szef Lasów Państwowych, Witold Koss.

Nowe zasady sprzedaży drewna

Zmiany w sposobie sprzedaży drewna zostały wprowadzone zarządzeniem szefa Lasów Państwowych w październiku 2024 roku, a będą obowiązywały w latach 2025 i 2026. Ich celem było wsparcie lokalnych przedsiębiorców oraz ograniczenie eksportu surowca poza Unię Europejską.

Kryterium geografii zakupu

Do nowych zasad dołączono kryterium geografii zakupu, które nagradza dodatkowo przedsiębiorców, którzy przetwarzają drewno bliżej miejsca jego zakupu. Jeśli drewno nie jest przetwarzane, firma nie otrzymuje dodatkowych punktów w kryterium geograficznym.

Wprowadzenie tego kryterium pozwala zmniejszyć odległość przewozu drewna. Z tego powodu niektóre firmy z Niemiec, Czech i Słowacji uczestniczyły w przetargach w ograniczonym zakresie, uznając, że to rozwiązanie jest dla nich nieopłacalne.

Zmiany w procedurze oceny ofert

W ramach nowych zasad, kryterium cenowe zostało zredukowane do 75%, udział przerobu drewna określono na 7,5%, a głębokość przerobu również na 7,5%. Kryterium geografii ma wagę 10% w ocenie ofert. Zlikwidowano także pulę energetyczną, włączając ją do ogólnej puli drewna na sprzedaż.

Ograniczenie podaży drewna

Lasy Państwowe poinformowały, że w 2025 roku na rynek trafi 38 mln m3 drewna, co stanowi o 5% mniej niż w 2024 roku. Możliwość zmniejszenia podaży drewna była sygnalizowana już w sierpniu 2024 roku.

Oszczędności w kosztach pozyskania drewna

Według Kossa, w 2025 roku Lasy Państwowe będą miały oszczędności w kosztach pozyskania drewna, wynikające z konkurencji między Zakładami Usług Leśnych (ZUL) na wolnym rynku. Jest to korzystne dla Lasów Państwowych, ale gorsze dla ZUL.

Większość drewna jest nabywana przez przedsiębiorców poprzez Portal Leśno-Drzewny (75% oferty Lasów Państwowych) i w systemie sprzedaży aukcyjnej (25% oferty), co stanowi około 80% całkowitej oferty. Pozostała część, czyli około 20%, trafia na aukcje zwykłe w aplikacji e-drewno oraz do sprzedaży detalicznej.

Dostęp do Portalu Leśno-Drzewnego mają firmy z tzw. historią zakupów, natomiast w aukcjach systemowych mogą brać udział wszyscy przedsiębiorcy, nawet nowi. Aukcje zwykłe w aplikacji e-drewno są przeprowadzane na bieżąco, ale oferty nadleśnictw są tu sporadyczne i dotyczą małych ilości. Sprzedawane są tu również resztki drzewne oraz surowiec pochodzący z nieplanowanych tzw. cięć sanitarnych lub interwencyjnych, np. po klęskach żywiołowych.

„`