Prawnik Romanowskiego wypowiedział się na temat azylu: „Sprawa ma podłoże polityczne”.

„`html
Argumentacja obrony Marcina Romanowskiego
Obrońca Marcina Romanowskiego przedstawił, że prowadzone wobec niego śledztwo ma charakter polityczny. Adwokat podkreślił, że dotychczasowe działania służb były niezgodne z prawem, przypominając m.in. brak uchylenia immunitetu Zgromadzenia Rady Europy.
Adwokat zaznaczył: „Mojego klienta zaskoczyły pewne decyzje procesowe, które świadczyły o upolitycznieniu procesu, podejmowane przez Adama Bodnara, który według mojego klienta nie miał do tego prawa”.
Procedura związana z europejskim nakazem aresztowania
Lewandowski wyjaśnił, że procedura azylowa przewiduje, iż w przypadku przyznania azylu i wydania europejskiego nakazu aresztowania, musi nastąpić proces przez państwo członkowskie, w którym dana osoba przebywa. Najpierw rozpoczyna się część wstępna prowadzona przez prokuraturę, a następnie o ENA decyduje sąd danego państwa wezwanego.
Przykłady braku realizacji ENA przez polską stronę były również wspomniane przez adwokata. Podkreślił, że zdarzały się sytuacje, w których polskie władze nie realizowały europejskich nakazów aresztowania.
Azyl dla Marcina Romanowskiego
Decyzja węgierskiego rządu
Mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że rząd Węgier udzielił Marcinowi Romanowskiemu azylu. Były wiceminister sprawiedliwości jest poszukiwany europejskim nakazem aresztowania. W ubiegłym tygodniu sąd dla Warszawy-Mokotowa zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla Romanowskiego.
Uzasadnienie azylu
Mecenas Lewandowski napisał, że rząd Węgier uwzględnił wniosek posła Romanowskiego, udzielając mu ochrony międzynarodowej na podstawie ustawy o prawie azylu z 2007 r. Powołano się na działania polskiego rządu i Prokuratury Krajowej naruszające prawa i wolności Romanowskiego.
„`