ZUE stopniowo odtwarza swój portfel zamówień

„`html
Wyniki finansowe sektora budowlanego w 2024 roku
Według wstępnych szacunków, w roku 2024 branża budowlana, w szczególności dotycząca linii kolejowych i tramwajowych, wypracowała niemal 1,22 miliarda złotych przychodów, co stanowi spadek o 16% w porównaniu do poprzedniego roku. Niemniej jednak, jakość realizowanych kontraktów nieco się poprawiła, co przełożyło się na wzrost rentowności brutto ze sprzedaży z 3,8% do 4,1%. Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 50,5 miliona złotych, co oznacza spadek o niecałe 10% w porównaniu do roku ubiegłego.
Zysk operacyjny zmniejszył się o 37%, osiągając 19,1 miliona złotych, a zysk netto spadł o 49%, do poziomu 10,8 miliona złotych. Dodatkowo, spółka matka zanotowała zysk w wysokości 10,2 miliona złotych w porównaniu do 22 milionów złotych rok wcześniej. Mimo to, spółki zależne, takie jak Railway gft Polska oraz P.B.I. Energopol, odnotowały dodatnie wyniki finansowe.
Inwestycje w przyszłość
Planowane inwestycje w polską sieć kolejową zaprezentowane przez premiera Donalda Tuska, zakładają przeznaczenie 180 miliardów złotych do roku 2032. Takie zapowiedzi mają wpływ na wartość akcji spółek, takich jak Newag, Trakcja, ZUE, Torpol, PKP Cargo oraz OT Logistics.
Opinie ekspertów
Jak zauważa Damian Kaźmierczak, wiceprezes i główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, wyniki ZUE za rok 2024 dobrze odzwierciedlają sytuację w największych przedsiębiorstwach budowlanych. Większość z nich odnotowała spadek przychodów i zysków, a niektóre przedsiębiorstwa poniosły straty. Niemniej jednak, rynek zaczyna się odradzać, choć nie bez wyzwań.
W branży obserwuje się dużą konkurencję o nowe zlecenia, do której przystępuje nawet 15-20 firm, a klasyczna marża w budownictwie pozostaje jednocyfrowa. Dodatkowo, w nadchodzących latach, inwestycje infrastrukturalne mogą się kumulować, co może przerosnąć obecne limity waloryzacyjne.
Perspektywy i prognozy
Analitycy DM BDM zauważają, że wstępne przychody były słabsze od prognozowanych, jednak zysk brutto przekroczył oczekiwania dzięki lepszej rentowności sprzedaży. Oczekuje się, że ujemna dynamika przychodów utrzyma się przez kilka kolejnych kwartałów.
Relacja portfela zamówień do przychodów jest najniższa od kilku lat, z obecnym poziomem wynoszącym prawdopodobnie około 1 miliarda złotych. Chociaż przetargi nabrały tempa, wpływ na portfel zleceń w obecnym roku pozostaje niepewny.
„`