Prof. Pastwa na temat Adama Myjaka – wykształcił unikatowy, charakterystyczny styl

Prof. Pastwa na temat Adama Myjaka – wykształcił unikatowy, charakterystyczny styl

„`html

„Jestem jeszcze w głębokim i tragicznym zdumieniu. Nie spodziewałbym się, że odejdzie teraz i w ten sposób. Adam odszedł za szybko. Miał marzenia na przyszłość, planował przejść na emeryturę i dalej tworzyć. Sam go do tego zachęcałem. Uważałem, że emerytura nie jest końcem działalności twórczej i pokazanie tego na własnym przykładzie mu to udowadniało” – powiedział były dziekan Wydziału Rzeźby ASP prof. Janusz Pastwa.

Początki przyjaźni i wspólne wyzwania

Prof. Pastwa wspomina, że poznali się 60 lat temu w Dziekance, na początkowych latach studiów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. „Nasza przyjaźń przetrwała trudne czasy. W latach 80. zrealizowaliśmy wspólnie pomnik w Dolince Katyńskiej na Powązkach Wojskowych. Komunistyczne władze naciskały, abyśmy zmienili napis na tablicy, sugerując, że zbrodnię w Katyniu popełnili Niemcy, a nie Sowieci. Próby zastraszenia nas przez wysokich rangą oficerów nie przyniosły rezultatu. Pomnik został na 10 lat zamknięty w magazynie, lecz wytrwaliśmy w tej walce” – wyjaśnił.

Dodatkowo, prof. Pastwa przypomina, że już w latach 60. obaj prowadzili dyskusje o sztuce, które niekiedy prowadziły do różnicy zdań, ale zawsze były konstruktywne, przekładając się na wspólne projekty i działania.

Adam Myjak jako rektor i pedagog

„Adam jako rektor przeprowadził ASP przez czas wielkich zmian ustrojowych i ekonomicznych. Akademia dzisiaj jest rozbudowana i rozwinięta, co jest w dużej mierze jego osiągnięciem. Potrafił pogodzić obowiązki wykładowcy z funkcją rektora, co początkowo wydawało mi się trudne, ale doskonale sobie z tym poradził” – podkreślił prof. Pastwa.

Relacje ze studentami

Na uczelni artystycznej relacje między wykładowcami a studentami wyglądają inaczej niż na uniwersytetach. Ta więź kształtowała się podczas wspólnego tworzenia i plenerów. Prof. Adam Myjak cieszył się wielkim autorytetem u studentów. „Potrafił rozmawiać, doradzać, pozostając otwartym i oddanym. Nigdy nie był obojętny. Wielu ludzi mu naprawdę dużo zawdzięcza” – ocenił były dziekan.

Styl i dziedzictwo

Prof. Pastwa zauważył, że Adam Myjak stworzył własny, rozpoznawalny styl, charakteryzujący się dużymi powierzchniami, dramatycznymi cięciami i przełamaniami tworzywa, które były zestawiane z miękką formą. „Ten styl wyróżniał jego pracę wśród tysięcy innych twórców” – ocenił.

Pamięć i dziedzictwo

„Wiele pustych miejsc można po pewnym czasie zapełnić, lecz pustki po Adamie Myjaku nikt nie wypełni” – podsumował prof. Pastwa. O śmierci prof. Adama Myjaka poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Były rektor i pedagog uczelni zmarł w wieku 78 lat. Za swoje osiągnięcia otrzymał liczne nagrody, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

„`