ESRS stanowi znaczący postęp dla organizacji o bogatym doświadczeniu

„`html
Przełomowy proces raportowania zgodnego z ESRS
Proces przygotowania sprawozdań zgodnych z ESRS stanowi poważne wyzwanie, nawet dla firm mających doświadczenie w dziedzinie ESG. Kompleksowy proces obejmujący analizę istotności tematów, przygotowanie ujawnień zgodnych z wymogami ESRS czy dokonywanie szacunków emisji gazów cieplarnianych na podstawie protokołu Grenhouse Gas, wymaga znaczącego wysiłku. Co więcej, wszystkie te elementy podlegają teraz atestacji biegłych rewidentów. Stosowanie standardów ESRS, które wymagają informowania jedynie o kluczowych kwestiach oraz weryfikowalności danych, sprawia, że raporty są teraz dużo bardziej oparte na faktach i wyważone w swych stwierdzeniach.
Zmiany legislacyjne i ich wpływ na firmy
Grudzień 2024 roku przyniósł wprowadzenie dyrektywy CSRD dla spółek giełdowych i prywatnych. W niedługim czasie po tym Komisja Europejska zaprezentowała propozycje zmian zwane Omnibus. Pierwotnie CSRD miało obejmować około 4 tys. podmiotów, ale jeśli propozycje Omnibus zostaną przyjęte, większość z tych firm zostanie zwolniona z obowiązków raportowania ESG.
Odroczenie drugiej fali CSRD
3 kwietnia 2025 Parlament Europejski poparł propozycję „stop-the-clock”, która może przesunąć drugą falę CSRD na rok 2027, zakładając implementację do końca 2025 roku. Tymczasem Unia Europejska uzgadnia pozostałe kluczowe elementy Omnibusa. Może to oznaczać mniej danych ESG w krótkim okresie, gdyż zgodność z przepisami dla wielu firm jest priorytetem.
Kontynuacja ambicji klimatycznych
Pomimo szumu wokół Omnibusa, strategia UE w kierunku neutralności klimatycznej się nie zmienia. W momencie ogłoszenia propozycji Komisja opublikowała także ramy Clean Industrial Deal, wspierające dekarbonizację. Globalnie, mimo politycznych zmian, główne gospodarki świata dążą do neutralności klimatycznej do roku 2050 (Europa i USA) lub 2060 (Chiny).
Znaczenie strategii ESG
Społeczności międzynarodowe nie przestają uznawać zmian klimatycznych jako kluczowego wyzwania. Dlatego strategiczne podejście w tej dziedzinie może stać się atutem konkurencyjnym. Czy to w kontekście raportów CSRD, dobrowolnych raportów z postępów czy audytów dla instytucji finansowych, audytorzy będą odgrywali istotną rolę, niezależnie od możliwych etapowych zmian w kierunkach politycznych.
„`