Areszt dla byłej wicedyrektorki NCBiR w związku z dochodzeniem ws. nadużyć
„Dzisiaj Sąd Rejonowy dla Warszawy-Środmieścia uwzględnił wniosek prokuratora o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Hanny S. i Kamila C., podejrzanych ws. nieprawidłowości w NCBR” – przekazała w piątek wieczorem Krajowa.
Jak dodano, „sąd uznał, że zgromadzony materiał dowodowy daje podstawę do przyjęcia wysokiego prawdopodobieństwa popełnienia przez ww. podejrzanych zarzucanych im czynów”.
„Jednocześnie Sąd podzielił argumentację prokuratora o konieczności zastosowania izolacyjnego środka zapobiegawczego z uwagi na obawę matactwa i realnie grożącą surową karę. Wobec podejrzanego Dawida E. prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze” – dodano.
Śledztwo ws. nadużyć w NCBiR.
Jedną z zatrzymanych Hanna S. W czwartek doszło do zatrzymania byłej zastępczyni dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Hanny S. oraz dwóch przedsiębiorców.
Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Hannie S. śledczy zarzucają także przyjmowania korzyści majątkowych.
Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Mateusz Martyniuk przekazał w czwartek, że była wicedyrektor NCBiR mogła przyjąć łapówki o wartości co najmniej 640 tysięcy złotych.
„Przyjmowała również przedmioty luksusowe, pobyty w hotelach. Jej działalność przestępcza polegała na tym, że ona wpływała na osoby podległe służbowo, jak również na członków komitetów inwestycyjnych decydujących o przyznaniu przez NCBiR grantów pochodzących ze środków pieniężnych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na fikcyjne projekty – dodał.
Śledztwo ws. NCBiR.
Są zarzuty dla byłej wiceszefowej i dwóch przedsiębiorców
Przedsiębiorcom Dawidowi E. i Kamilowi C. śledczy, oprócz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zarzucają również dokonanie oszustwa na szkodę NCBiR oraz pranie brudnych .
„Są to osoby, które wystawiały fikcyjne faktury. Jeśli chodzi o oszustwa, są to oszustwa na szkodę NCBiR na kwotę od 3 do 4 milionów złotych – mówił rzecznik Prokuratury Regionalnej.
Śledztwo w sprawie nadużyć w NCBiR
Prokuratura Regionalna w Warszawie wszczęła w marcu tego roku po zawiadomieniu .
„Sprawa NCBiR to jedna z kluczowych 20 spraw, których wyjaśnienie jest niezbędne dla jakości naszego życia publicznego. Dziś zatrzymano byłą zastępczynię dyrektora NCBiR – Hannę S. (zarzuty: udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych, pranie brudnych pieniędzy) oraz dwóch przedsiębiorców (zarzut: wystawianie fikcyjnych faktur w związku z grantami otrzymywanymi przez NCBiR)” – pisał w czwartek na portalu X minister sprawiedliwości, prokurator generalny .
„Prokuratura musi działać skrupulatnie i rzetelnie, bo jest odpowiedzialna w stosunku do społeczeństwa. Skończyły się czasy, gdy prokuratura ignorowała zawiadomienia ” – dodał.