16 września, 2024

Dwa wystarczy – momenty, w których nasz organizm drastycznie się starzeje. Sprawdź, ile jeszcze masz lat

Dwa wystarczy - momenty, w których nasz organizm drastycznie się starzeje. Sprawdź, ile jeszcze masz lat

Według nowych badań nad zmianami molekularnymi związanymi ze starzeniem się, opublikowanych na łamach czasopisma naukowego Nature Aging, choć starzejemy się stopniowo przez całe życie, to jednocześnie starzenie to złożony proces. Autorzy badania chcieli lepiej zrozumieć, jakie zmiany w nas zachodzą i w jaki sposób, aby lepiej łagodzić i leczyć te dolegliwości. W tym celu monitorowali grupę 108 dorosłych, którzy przez kilka lat co kilka miesięcy oddawali próbki biologiczne.

Nie tylko zmieniamy się stopniowo w czasie, zachodzą w nas pewne naprawdę dramatyczne zmiany. Okazuje się, że połowa naszych lat czterdziestych to czas dramatycznych zmian, podobnie jak wczesne lata sześćdziesiąte. I jest to prawdą niezależnie od klasy cząsteczek, na którą patrzysz.

Zauważyli, że w przypadku niektórych schorzeń, takich jak choroba Alzheimera i choroby układu krążenia, ryzyko nie wzrasta stopniowo z upływem czasu, lecz gwałtownie wzrasta po osiągnięciu pewnego wieku.

Korzystając z próbek swojej kohorty, śledzili różne rodzaje biomolekuł – RNA, białka, lipidy oraz taksony mikrobiomu jelitowego, skórnego, nosowego i jamy ustnej, co daje łącznie 135 239 cech biologicznych. Szukając na ich podstawie wzorców zmian odkryli, że 40. i 60. rok życia przynosi ogromne zmiany, przy czym miały nieco inny profil. Szczyt połowy lat 40. wykazał zmiany w cząsteczkach związane z metabolizmem lipidów, kofeiną i alkoholem, a także chorobami układu krążenia oraz dysfunkcjami skóry i mięśni. Szczyt aktywności na początku lat 60. był związany z metabolizmem węglowodanów i kofeiną, chorobami układu krążenia, skórą i mięśniami, regulacją układu odpornościowego i funkcją nerek.

To sugeruje, że choć menopauza lub okres okołomenopauzalny mogą przyczyniać się do zmian obserwowanych u kobiet po czterdziestce, istnieją prawdopodobnie inne, bardziej znaczące czynniki wpływające na te zmiany zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.