Elektrownia słoneczna innowacyjna i przełomowa – chińska technologia umożliwi produkcję prądu również w nocy

Elektrownia słoneczna innowacyjna i przełomowa - chińska technologia umożliwi produkcję prądu również w nocy

Jakub Wojajczyk. Niedaleko miasta Jiuquan w prowincji Gansu na północnym zachodzie Chin powstała wyjątkowa elektrownia solarna, która jest pierwszym takim rozwiązaniem na świecie. Składa się ona z dwóch ogromnych wież otoczonych tysiącami luster, dzięki czemu instalacja będzie produkować energię nawet w nocy.

Chińska elektrownia zbudowana jest z dwóch wież o wysokości 200 metrów oraz 30 tysięcy heliostatów, czyli zwierciadeł, które kierują na nie wiązkę światła słonecznego . Dzięki temu woda w wieżach podgrzewa się i zamieniana jest w parę pod wysokim ciśnieniem, co z kolei wprowadza w ruch turbiny generujące prąd.

Elektrownia słoneczna w Chinach produkuje prąd nawet w nocy Światło (ciepło) konieczne do uruchomienia generatorów jest pobierane z powierzchni aż 800 tys. metrów kwadratowych. Jak podaje portal Interesting Engineering, heliostaty wykonano z materiału, który ma bardzo dużą skuteczność odbijania światła – aż 94 proc . Chiny chcą wybudować superzaporę. Poprzednia przechyliła oś obrotu Ziemi.

Zwierciadła ustawiono w dwóch nakładających się na siebie okręgach wokół wież, aby jak najskuteczniej skupiać na nich światło słoneczne. Co ciekawe, instalacja pracuje także w nocy . W wieżach znajduje się bowiem także stopiona sól, która działa jak bateria termalna, magazynując nadwyżkę ciepła powstałą w ciągu dnia i oddając ją w nocy. To sprawia, że turbiny mogą działać bez przerwy, nawet gdy jest ciemno.

Potencjał energetyczny Chin

Interesting Engineering przypomina, że Chiny badają możliwości wykorzystania energii solarno-termalnej już od 2016 r. Każda z wież w nowej instalacji może wykorzystywać heliostaty swojego odpowiednika, dzięki czemu udało się zwiększyć efektywność aż o 24 proc. Zwierciadła na dodatek dostosowują się do ruchu Słońca , optymalizując i maksymalizując wytwarzanie energii.

Solarno-termalna instalacja w Gansu jest częścią większego kompleksu składającego się także z tradycyjnych elektrowni odnawialnych . W sumie mają one produkować 1,8 mld kilowatogodzin prądu rocznie , zapobiegając przy tym powstawaniu 1,53 mln ton dwutlenku węgla – podaje chiński nadawca publiczny China Global Television Network (CGTN).

Moc farm fotowoltaicznych w Chinach

Największe farmy fotowoltaiczne na świecie. Ich moc robi wrażenie.