Hipopotamy potrafią… fruwać? Spokojnie unoszą się w przestworzach
Część z nas ma problem, żeby bez zadyszki dobiec do autobusu, a hipopotamy – jedne z największych zwierząt na naszej planecie – potrafią unosić się w powietrzu? Chociaż dla większości z nas jest to szokujące odkrycie, naukowcy przekonują, że mają na to dowody w postaci bardzo dokładnych analiz nagrań z udziałem tych zwierząt.
Bo Co prawda jedynie na krótkich dystansach do kilkuset metrów, ale ich szybkość ocenia się na 30 do 40 km/h (a w niektórych publikacjach nawet 50 km/h), więc są zdecydowanie szybsze od nas. Jak zaś sugerują nowe badania Royal Veterinary College w North Mymms opublikowane na łamach PeerJ, hipopotamy Hipopotamy potrafią unosić się w powietrzu.
Wyjaśnijmy, że kłus to dwutaktowy chód, podczas którego dwie przeciwległe kończyny, prawa przednia i lewa tylna bądź odwrotnie jednocześnie odbijają się od ziemi, a między nimi istnieje krótka faza unoszenia się. W przypadku hipopotamów Odkrycia te sugerują, że są w stanie przesuwać oczywiste granice możliwości gigantycznych zwierząt lądowych, mimo że są amfibiami.
Naukowcy twierdzą, że odkrycia pozwolą l zwłaszcza że poprzednie badania sugerowały, że zwierzęta najczęściej poruszają się standardowym krokiem na czterech nogach, z sekwencją kroków: lewy tył, lewy przód, prawy tył, prawy przód – podobnie jak u słoni, które nawet przy dużej prędkości nigdy całkowicie nie odrywają się od ziemi. Z drugiej strony mamy jednak nosorożce, które potrafią chodzić, kłusować, a nawet galopować.
Nagranie hipopotama w biegu? Prawie jak wygrana w totka Na nowych nagraniach z hipopotamami widać, że zwierzęta te zwykle kłusują, jak ma to miejsce w przypadku innych ssaków, jak konie, ale rzadziej wśród większych zwierząt.
A dlaczego dowiadujemy się tego dopiero teraz? Jak wyjaśnia autor badania, prof. biomechaniki ewolucyjnej John Hutchinson, : Trudno pracować z hipopotamami, ponieważ mają tendencję do trzymania się wody i bardzo rzadko są szkolone do badań w kolekcjach ogrodów zoologicznych. Są też bardzo niebezpieczne. To jeden z powodów, dla których przed naszymi badaniami nauka niewiele wiedziała o tym, jak poruszają się hipopotamy.
Profesor Hutchinson i była studentka RVC, Emily Pringle, nagrali dwa hipopotamy poruszające się w ciągu dnia na swoim wybiegu we Flamingo Land Resort w North Yorkshire. Następnie przeczesywali internet w poszukiwaniu innych filmów przedstawiających poruszające się hipopotamy, co Jesteśmy podekscytowani możliwością przedstawienia pierwszego badania skupiającego się wyłącznie na odkryciu, w jaki sposób hipopotamy chodzą i biegają. Byliśmy mile zaskoczeni, widząc, jak hipopotamy unoszą się w powietrzu, gdy poruszają się szybko – to naprawdę imponujące.