Kontrole na polsko-niemieckiej granicy nie powstrzymują nielegalnej migracji – alarmują związkowcy

Kontrole na polsko-niemieckiej granicy nie powstrzymują nielegalnej migracji - alarmują związkowcy

Związki zawodowe policyjne w Niemczech analizują skuteczność kontroli granicznych w zwalczaniu przemytu ludzi. Aby zapobiec nielegalnej imigracji do Niemiec, potrzebna jest zwiększona współpraca między organami federalnymi a lokalnymi.

Policyjni związkowcy uważają, że mobilne kontrole są lepszym rozwiązaniem niż stacjonowanie jednostek na granicy polsko-niemieckiej. Działania na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej są również ważne w zwalczaniu nielegalnej imigracji.

Rzeczniczka jednego z związków podkreśla, że utworzenie oddzielnych sił policji granicznej wymagałoby odpowiedniego przeszkolenia i zatrudnienia nowych pracowników, co jest utrudnione ze względu na obecny brak kadry.

Niemiecka prasa informuje o spadku liczby imigrantów napływających do Niemiec z Białorusi. Jednakże trwają również spory i kontrowersje dotyczące odesłania imigrantów z powrotem do kraju, z którego przybyli.

Presja ze strony Rosji i Białorusi

Według gazety „Berliner Zeitung”, Zachód oskarża Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenkę o celowe zwiększanie liczby migrantów, próbując osłabić kraje Unii Europejskiej oraz NATO. Obserwatorzy zauważają, że presja polityczna na UE ma na celu uzyskanie korzyści w relacjach międzynarodowych.

Surowa polityka wschodnich granic

Organizacje praw człowieka krytykują polski rząd za surowe działania w celu zabezpieczenia granic zewnętrznych UE i NATO. Mimo to, polityka migracyjna pozostaje kluczowym elementem wewnętrznej polityki Polski.

Większość Polaków popiera odsyłanie imigrantów z powrotem na Białoruś, zgodnie z wynikami sondy przeprowadzonej przez Ipsos. Jednakże istnieje także mniejsza grupa, która uważa, że imigranci powinni mieć możliwość ubiegania się o azyl.