19 września, 2024

Które kraje są liderami inwestycji w Polsce i tworzą tysiące miejsc pracy?

Które kraje są liderami inwestycji w Polsce i tworzą tysiące miejsc pracy?

W 2023 r. w ramach bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce największy udział miały amerykańskie i niemieckie firmy – wynika z publikacji firmy konsultacyjnej EY. Na dalszych miejscach znalazła się Wielka Brytania i Francja.

Autorzy badania zwrócili uwagę, że w ubiegłym roku Europa doświadczyła pierwszego od lat spadku bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Liczba projektów była mniejsza o 4 proc. r/r, a liczba utworzonych nowych miejsc pracy zmniejszyła się o 7 proc. r/r. Mimo tego Polska wypadła całkiem dobrze, bo chociaż liczba BIZ spadła o 3 proc. wobec 2022 roku, to liczba stworzonych miejsc pracy wzrosła o 21 proc. r/r.

Według raportu EY w 2023 roku niemieckie firmy zrealizowały 36 projekty w Polsce, co stanowiło 16 proc. wszystkich ubiegłorocznych inwestycji zagranicznych i skutkowało stworzeniem 2 tys. miejsc pracy. Niemcy zajęły drugie miejsce pod względem liczby napływających BIZ do Polski po Stanach Zjednoczonych (52 projekty, 9 805 miejsc pracy w ub. roku). Następne pozycje w rankingu zajęły Wielka Brytania (13 projektów, 1 324 miejsca pracy) i Francja (12 projektów, 794 miejsca pracy).

Rola niemieckich inwestorów

„Olbrzymią rolę odgrywają niemieccy inwestorzy, którzy kolejny rok znajdują się w czołówce państw inwestujących w naszym kraju” – podkreślono z badania EY.

Paweł Tyneł, Partner w EY Polska, zauważył, że niemieckie firmy coraz chętniej inwestują w produkcję maszyn i urządzeń, podczas gdy oprogramowanie i IT przestało być dla nich priorytetem. Przypomniał także, że połowa niemieckich inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej w ostatnich latach związana była z przemysłem.

Atuty regionów w Polsce

Największe niemieckie inwestycje w Polsce realizowane są najczęściej na Śląsku i w Małopolsce, gdzie ulokowano fabrykę elektrycznych samochodów dostawczych Mercedesa czy fabrykę pomp ciepła Boscha. Regiony te oferują solidną infrastrukturę przemysłową, wykwalifikowaną kadrę oraz dogodną lokalizację na mapie Polski, ułatwiając logistykę i zarządzanie łańcuchem dostaw.

Konkurencja o inwestycje

Tynel podkreślił, że konkurencja o inwestycje jest poważna, a każdy kraj walczy o nowe inwestycje u siebie. Dodał też, że lokalizacja, dostęp do wykwalifikowanych pracowników i zmniejszenie kosztów produkcji pozostają głównymi motywacjami inwestorów.

Rok 2023 zakończył się wyraźnym spadkiem liczby inwestycji Stanów Zjednoczonych w Europie. Ekspertów niepokoi m.in. wprowadzenie przez ten kraj systemu zachęt dla inwestorów „Inflation Reduction Act”. Z kolei swoboda przepływu kapitału w Unii Europejskiej stawia Polskę w konkurencyjnej sytuacji.

Badanie EY „Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024” składa się z danych ilościowych gromadzonych w ramach EY European Investment Monitor oraz badania jakościowego postrzegania Europy przez inwestorów zagranicznych, przeprowadzonego przez firmę Longitude.