Liczba transakcji fuzji i przejęć w Polsce wzrosła w drugim kwartale

Liczba transakcji fuzji i przejęć w Polsce wzrosła w drugim kwartale

„`html

Analiza rynku fuzji i przejęć w Polsce w II kwartale 2025 r.

W drugim kwartale 2025 roku na polskim rynku odnotowano 87 transakcji fuzji i przejęć. Oznacza to wzrost o 10 procent względem poprzedniego kwartału oraz 6 procent wyższy wynik niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Największą aktywność wykazano w sektorach biotechnologii i ochrony zdrowia (20 procent), mediach, IT i telekomunikacji (17 procent) oraz w przemyśle (również 17 procent).

Największą pojedynczą transakcją był zakup udziałów w Santander Bank Polska oraz Santander TFI przez Erste Group Bank. Przedsiębiorcy i inwestorzy z nadzieją oczekują na poprawę warunków inwestycyjnych w drugiej połowie roku dzięki przewidywanemu spadkowi ryzyka politycznego, obniżkom stóp procentowych oraz rosnącym nakładom na zbrojenia.

Struktura i dynamika rynku transakcji

Liczba 87 transakcji to nie tylko 6-procentowy wzrost rok do roku, ale również spadek w porównaniu do rekordu z 2023 roku o 9 transakcji. Zdaniem ekspertów, świadczy to o ostrożnym podejściu inwestorów, które wynika m.in. z napiętej sytuacji geopolitycznej w Europie i na świecie. Szczególne znaczenie mają trwające konflikty wpływające na stabilność regionu, takie jak wojna w Ukrainie, oraz ceny surowców energetycznych związane z niepokojami na Bliskim Wschodzie. Istotna jest także polityka celna Stanów Zjednoczonych oddziałująca na transakcje firm z szeroką ekspozycją na amerykański rynek.

  • Lekki wzrost liczby transakcji może sygnalizować przyszłą aktywizację rynku zarówno w Polsce, jak i w skali europejskiej.
  • Czynnikiem wpływającym na wzrost są prognozowane obniżki stóp procentowych oraz oczekiwane ustabilizowanie sytuacji międzynarodowej.
  • Dodatkowym bodźcem mogą być zwiększone inwestycje w sektor zbrojeniowy oraz realizacja projektów w ramach Krajowego Planu Odbudowy, choć ich wpływ stanie się widoczny dopiero w kolejnych kwartałach.
  • Problemy w europejskim sektorze motoryzacyjnym mogą zwiększyć liczbę restrukturyzacji w tej branży.

Najważniejsze transakcje II kwartału i perspektywy na przyszłość

W mijającym kwartale najbardziej znaczącą transakcją był wykup pakietu kontrolnego w Santander Bank Polska oraz Santander TFI przez Erste Group za kwotę 7 miliardów euro. Wartą odnotowania jest również transakcja nabycia detalicznego departamentu Citi Handlowego przez VeloBank za około 1,1 miliarda złotych. Oba te wydarzenia istotnie wpłyną na rozwój polskiej bankowości detalicznej, zwłaszcza w zakresie nowoczesnych produktów cyfrowych.

Aktywność polskich firm na rynkach zagranicznych

Znaczący był udział polskich przedsiębiorstw w przejęciach poza granicami kraju. Do najciekawszych przedsięwzięć należą:

  • Przejęcie rumuńskiej sieci winiarni Purcari przez Maspex
  • Zakup brytyjskiej firmy kurierskiej Yodel przez InPost
  • Przejęcie rumuńskiej marki turystycznej Paralela 45 przez Rainbow Tours
  • Fuzja firmy Colian z niemieckim producentem słodyczy Gubor Schokoladen

Te działania wynikają z ambitnych strategii polskich firm, które coraz częściej szukają okazji do ekspansji regionalnej, nie ograniczając się do rynku krajowego.

Sektor medyczny i finansowy — liderzy wzrostu

Według ekspertów, najwięcej transakcji miało miejsce w sektorze ochrony zdrowia oraz technologii. W obszarze medycznym liczba transakcji sięgnęła 18, podczas gdy w poprzednim kwartale było ich zaledwie 7, a rok wcześniej 12.

  1. Przejęcie sieci laboratoriów diagnostycznych Eurodiagnostic przez Diagnostykę – kontynuacja konsolidacji w badaniach laboratoryjnych.
  2. Dalsze inwestycje funduszy private equity, m.in. zakup Centrum Medycznego Internus czy inwestycje w firmę farmaceutyczną Formeds przez Enterprise Investors.
  3. W sektorze obronnym istotnym wydarzeniem było nabycie 100% udziałów Grupy Niewiadów przez Polską Grupę Militarną.

Rynki TMT (technologia, media i telekomunikacja) oraz finansowy odnotowały znaczące, choć mniej liczne transakcje. Sektor usługowy wykazał natomiast wyraźne spowolnienie.

Mimo niesprzyjającej sytuacji gospodarczej, wysokich kosztów finansowania i spowolnienia w Europie Zachodniej, widoczne były oznaki poprawy, jak luzowanie polityki monetarnej, stopniowy spadek inflacji oraz relatywnie stabilny wzrost gospodarczy Polski na tle stagnacji w strefie euro.

Autorzy analiz wskazują, że skłonność do konsolidacji utrzymywała się mimo niepewności związanej z wyborami prezydenckimi, które tymczasowo ochłodziły nastroje inwestorów. Sektor medyczny wyróżnił się największym wzrostem aktywności, a dalsza konsolidacja jest napędzana przez zarówno inwestorów branżowych, jak i finansowych.

Perspektywy na drugą połowę roku oceniane są jako ostrożnie pozytywne. Prognozowana jest kontynuacja wysokiej aktywności w medycynie i technologiach, dalsze porządkowanie rynku finansowego oraz możliwe odbicie w sektorze usług, jeśli poprawi się otoczenie makroekonomiczne. Inwestorzy pozostają selektywni, jednak dysponują znaczącymi środkami i oczekują na dogodny moment do działania.

„`