Niespodziewany Wzrost Inflacji

Niespodziewany Wzrost Inflacji

„`html

Inflacja bazowa zanotowała spadek do poziomu 3,6 proc. Wygląda więc na to, że obecna ścieżka inflacyjna na ten rok przesunie się nieco w dół, przy czym przewidywany szczyt w marcu będzie bliższy 5 proc. Wskaźnik inflacji został opublikowany w czasie prezentacji świeżej projekcji Narodowego Banku Polskiego. Wystąpienie Prezesa NBP, Adama Glapińskiego, podkreśliło, że do łagodzenia polityki pieniężnej obecnie brak jest warunków. Stabilizacja stóp uznawana jest za niezbędną, aby inflacja mogła powrócić do celu średnioterminowego.

Projekcje inflacyjne NBP

Zgodnie z marcową projekcją NBP, wskaźnik CPI osiągnie poziom 2,5 proc. dopiero w czwartym kwartale 2026 roku, a inflacja bazowa ma się ustabilizować rok później. Mimo tych prognoz, inwestorzy wydają się podchodzić do nich z rezerwą.

Reakcje rynku a prognozy monetarne

Kursy kontraktów FRA uległy znacznemu obniżeniu i sugerują, że już w lipcu może nastąpić pierwsze obniżenie stóp o 25 punktów bazowych. Na koniec roku rynek zakłada całkowite cięcie o 100 punktów bazowych. Nieobojętnie na te wydarzenia reagują także polskie obligacje skarbowe. W ciągu tygodnia krzywa dochodowości przesunęła się w dół, z największym przesunięciem w jej środkowej części.

Obligacje pięcioletnie

Rentowność obligacji pięcioletnich obniżyła się o 16 punktów bazowych, osiągając poziom 5,49 proc., co jest najniższym wynikiem w marcu.

Obligacje dziesięcioletnie

Dochody z obligacji dziesięcioletnich spadły w ciągu tygodnia o niemal 11 punktów bazowych, osiągając poziom 5,86 proc. Polskie obligacje wyróżniały się na tle innych europejskich papierów wartościowych.

Prognozy na przyszłość

Mimo że główne zewnętrzne czynniki ryzyka nadal istnieją, istnieje większa szansa na rozpoczęcie procesu luzowania monetarnego w połowie roku, co powinno wspierać wartości krajowego długu.

„`