19 września, 2024

Niezwykłe zderzenie kosmiczne odmieniło losy planety Ziemia

Niezwykłe zderzenie kosmiczne odmieniło losy planety Ziemia

Najnowsze badania opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Bostońskiego sugerują, że wiele lat temu obłok międzygwiazdowy mógł wpłynąć na początek epoki lodowcowej na Ziemi.

Profesor astronomii Merav Opher, znalazła dowody na to, że miliony lat temu silnie odczuł skutki zetknięcia z obłokiem międzygwiazdowym. Obiekt spoza Układu Słonecznego w postaci obłoku międzygwiazdowego, który przybył w nasze okolice.

Wydarzenie, które rozegrało się przed dwoma milionami lat, mogło tym samym zakłócić heliosferę i doprowadzić do zmian ziemskiego klimatu, w tym pojawienia się epoki lodowcowej.

Układ Słoneczny napotkał bardzo gęsty obłok międzygwiazdowy. Cały Układ Słoneczny jest otoczony swego rodzaju ochronną tarczą związaną z działalnością, określaną jako heliosfera.

Holieliera mówi o tych naładowanych cząsteczkach zwanych wiatrem słonecznym „gigantyczna bańka”. Chroni nas ona przed promieniowaniem kosmicznym, które mogłoby nawet wpłynąć na zmiany

Według najnowszego artykułu chmura „z sąsiedztwa” skompresowała tę bańkę w taki sposób, że – Ta praca jest pierwszą, która ilościowo pokazuje, że, które miało wpływ na klimat Ziemi – , ekspertka w dziedzinie heliosfery.

Z małej chmury… duża epoka lodowcowa. Rzadkie skutki zetknięcia z kosmicznym sąsiadem Avi Loeb, ekspert z Uniwersytetu Harvarda i współautor artykułu zauważył, że dość rzadko zdarza się, aby „kosmiczne sąsiedztwo” spoza Układu Słonecznego wpływało istotnie na życie na Ziemi.

Jednak jak zaznacza badacz, sugerują, że tym razem faktycznie mogło dojść do sporego zamieszania, a pojawienie się obłoku międzygwiazdowego mogło nawet stanowić początek epoki lodowcowej na Ziemi.

– To niezwykle ekscytujące odkryć, że pojawienie się tego obłoku międzygwiezdnego kilka milionów lat temu mogło wystawić Ziemię na znacznie większy strumień promieniowania kosmicznego. – dodaje Loeb.

Opher dodała, że to dopiero początek jej badań w tym zakresie.