Od jakiego okresu pracy zależy wysokość emerytury? Ile lat należy przepracować, aby ją otrzymać?
Okresy nieskładkowe z kolei to okresy, w których składki na ubezpieczenie społeczne nie były opłacane, m.in. jest to okres pobierania zasiłku chorobowego lub zasiłku rehabilitacyjnego. Przy uwzględnianiu prawa do emerytury ważne jest jednak, by okresy nieskładkowe nie przekraczały ⅓ okresów składkowych.
Mianowicie, aby otrzymać emeryturę, wystarczy podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez co najmniej 1 dzień. Długość stażu pracy będzie natomiast miała wpływ na wysokość świadczenia, zwłaszcza jeżeli emerytura będzie niższa od minimalnego świadczenia.
Jeżeli staż pracy będzie krótszy niż ustalone 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, to wówczas wysokość emerytury będzie proporcjonalna do wysokości składek zgromadzonych w ZUS-ie. Oznacza to, że jeśli wysokość emerytury będzie niższa niż najniższa gwarantowana emerytura w Polsce, to wtedy ZUS nie podwyższy świadczenia do gwarantowanej kwoty.
Zgodnie z obecnymi przepisami do stażu pracy liczonego do emerytury nie wlicza się okresu pracy na podstawie umów cywilnoprawnych oraz okresu prowadzenia własnej działalności, jeżeli nie odprowadzano od nich składek społecznych.