Parlament Europejski upoważnia do przeprowadzania dochodzeń wewnętrznych dotyczących korupcji. „To przyspieszy i usprawni walkę z nadużyciami finansowymi”.

Parlament Europejski upoważnia do przeprowadzania dochodzeń wewnętrznych dotyczących korupcji. "To przyspieszy i usprawni walkę z nadużyciami finansowymi".

„`html

Nowe Porozumienie Między Parlamentem Europejskim a Prokuraturą Europejską

Porozumienie zawarte między Parlamentem Europejskim a Prokuraturą Europejską to pierwsza tego typu współpraca między tymi instytucjami. Wcześniej, w 2021 roku, podobną umowę z EPPO podpisała Komisja Europejska. Metsola podkreśliła, że dzięki tej inicjatywie walka z przestępczością i oszustwami będzie bardziej efektywna, a głównym celem umowy jest ochrona funduszy unijnych.

Ułatwienie Działań Prokuratury

Nowe porozumienie uprości Prokuraturze Europejskiej dostęp do budynków Parlamentu oraz pozwoli na wnioskowanie o uchylenie immunitetu wobec parlamentarzystów i pracowników. Dodatkowo, prokuratura będzie miała dostęp do dokumentów związanych z dochodzeniami. Porozumienie zostało podpisane kilka tygodni po ogłoszeniu przez EPPO dochodzenia dotyczącego grupy politycznej – Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Współpraca w Dochodzeniach

Podczas dochodzeń dotyczących posłów do Parlamentu Europejskiego, EPPO będzie musiała nawiązać kontakt z Metsolą. W przypadku pracowników Parlamentu, kontakt ten będzie nawiązywany z sekretarzem generalnym. Victor Negrescu, wiceprzewodniczący Parlamentu ds. walki z korupcją, zaznaczył, że umowa ma na celu wzmocnienie mechanizmów antykorupcyjnych oraz zapewnienie pewności prawnej dla dochodzeń EPPO.

Zasady Informacji Zwrotnej

Zgodnie z umową, EPPO będzie musiała informować Parlament o wszelkich interwencjach z wyprzedzeniem 48 godzin oraz informować o toczących się dochodzeniach. Parlament będzie z kolei zobowiązany do powiadamiania Prokuratury o przestępstwach finansowych popełnianych przez swoich pracowników.

„`