„Putin nie mówi prawdy”. Specjalistka ujawnia, jak najefektywniej zaszkodzić Moskwie. „Sposób na osłabienie jej potęgi”
„`html
Wpływ sankcji na Rosję
Początkowo prognozy wskazywały, że nowe sankcje mogą poważnie zaszkodzić rosyjskiej gospodarce. Amerykański ekonomista, Daleep Singh, przewidywał jej załamanie, jednak rzeczywistość okazała się inna. Sankcje były wielkim eksperymentem, gdyż nigdy wcześniej grupa G7 nie podejmowała się zastosowania tak kompleksowych restrykcji wobec dużej, zintegrowanej z globalnym rynkiem gospodarki.
Sankcje, które miały największy wpływ
Największy efekt mogły mieć sankcje naftowe, ponieważ ropa była kluczowym towarem dla rosyjskiej gospodarki. Eksport ropy stanowił znaczną część rosyjskiego budżetu, a zatem próba ustanowienia limitu cenowego na rosyjską ropę przez grupę G7 miała na celu ograniczenie możliwości finansowania wojny w Ukrainie. Jednak późniejsze działania Rosji, takie jak rozwijanie własnej „floty cieni” przez stare tankowce, pozwoliły na obejście tych ograniczeń.
Sankcje finansowe
Znaczny wpływ miały także sankcje finansowe, takie jak zamrożenie rezerw rosyjskiego banku centralnego oraz wykluczenie z systemu Swift rosyjskich banków. Na pewnym etapie rosyjski sektor bankowy był objęty restrykcjami w około 80%. Niedawne działania administracji Bidena, m.in. sankcje na Gazprombank, wywołały tymczasowe zamieszanie na rosyjskim rynku finansowym.
Rola Olafa Scholza
Wedle źródeł, przed inwazją Rosji na Ukrainę, kanclerz Niemiec Olaf Scholz opowiadał się przeciwko prewencyjnym sankcjom, preferując „strategiczną dwuznaczność”. Miał na celu zostawienie Rosji w niepewności co do siły ewentualnej zachodniej reakcji.
Nowi odbiorcy rosyjskiej ropy i gazu
Rosja, zamiast Europy, związała się z Indiami jako głównym odbiorcą ropy, które przetwarzają ją i wysyłają do Europy. Z drugiej strony, Gazprom stracił dotychczasowy rynek zbytu w Europie i kiedyś niezawodny strumień dochodowy. Obecnie firma ma ograniczone możliwości przesyłu gazu np. do Chin.
Obchodzenie sankcji
Rosja obchodzi sankcje, wykorzystując sieci dystrybucji, między innymi w Turcji, oraz poprzez import technologii z Chin i Hongkongu. Działa to na dużą skalę, a pośrednicy zakładają firmy w różnych miejscach, aby omijać restrykcje.
„`