19 września, 2024

Ten kraj to fabryka milionerów w dziedzinie sztucznej inteligencji – boom na talent i innowacje

Ten kraj to fabryka milionerów w dziedzinie sztucznej inteligencji - boom na talent i innowacje

Capgemini definiuje milionerów jako osoby posiadające aktywa, w które można inwestować, o wartości co najmniej 1 miliona dolarów. Nie wlicza w nie głównego miejsca zamieszkania, przedmiotów kolekcjonerskich ani dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku, takich jak samochody czy jachty.

Autorzy raportu podliczyli, że łączny majątek najbogatszych mieszkańców USA wynosi 26,1 biliona dolarów – o 7 proc. więcej w porównaniu z 2022 r. – informuje Capgemini. Dlatego liczba Amerykanów, których majątki zostały wycenione na co najmniej 30 milionów dolarów wzrosła w 2023 roku o 7,5 proc. do 100 tys. osób. Łącznie posiadają oni aktywa warte 7,4 biliona dolarów.

Z raportu wynika, że jeśli chodzi o inwestycje, bogacze zaczynają wykorzystywać swoje pieniądze. „Ich stan posiadania środków pieniężnych i ich ekwiwalentów spadł z wysokiego poziomu 34 proc. portfeli na początku 2023 r. do 25 proc. w styczniu” – czytamy w raporcie.

Analitycy z globalnej firmy doradczej wskazują na trzy przyczyny szybkiego wzrostu zamożności. Pierwszą jest utrzymywane do niedawna niskie stopy procentowe. Drugą – miliardowe inwestycje rządu i panująca od końca 2023 r. hossa na giełdzie, a trzecią – rosnąca popularność sztucznej inteligencji.

Do pomnażania ich bogactwa przyczyniła się też pandemia COVID-19. Wzbogacili się między innymi dzięki sztucznej inteligencji, ale prawdopodobnie niechętnie w nią będą inwestowali. „Bogaci inwestorzy unikają rynku napędzanego w dużej mierze przez garstkę gigantycznych spółek technologicznych” – twierdzą autorzy raportu.

Zwiększenie tych inwestycji planuje w 2024 r. dwie trzecie milionerów. – Wszystko ma charakter cykliczny, a ponieważ private equity nie radzi sobie dobrze, jest to dobry punkt wyjścia – wyjaśnił Elias Ghanem, globalny szef Instytutu Badawczego Usług Finansowych Capgemini.

W skali globalnej, najbogatsi stanowią 1 proc. populacji milionerów USA. W ich posiadaniu znajduje się 34 proc. bogactwa. – zwracają uwagę eksperci z Capgemini. Zastanawiają się też, czy boom majątkowy może być kontynuowany.

– Ostatnie 10 lat było wyjątkowe. Teraz mamy inflację, potencjalną recesję, problemy geopolityczne i wybory. Środowisko jest zupełnie inne – ostrzegł Elias Ghanem.