Zidentyfikowano jedynie kilka lokalizacji pochodzenia 200 meteorytów marsjańskich na Ziemi

Zidentyfikowano jedynie kilka lokalizacji pochodzenia 200 meteorytów marsjańskich na Ziemi

Naukowcy dotychczas zlokalizowali 200 meteorytów marsjańskich na Ziemi z pięciu kraterów. Meteoryty te są odłamkami pochodzącymi z Czerwonej Planety, wyrwanymi z jej powierzchni, na przykład po impakcie asteroidy, i poleciały w kierunku Ziemi wpadając w atmosferę.

Badania składu tych meteorytów wykazały, że ich jedynym źródłem są pięć kraterów, zlokalizowanych w dwóch miejscach o nazwach Nakhla oraz Chassigny. To właśnie te kraterów są miejscami, z których pochodzą odkryte na Ziemi meteoryty marsjańskie.

Jest to interesujący fakt, że ponad połowa meteorytów marsjańskich znalezionych na Ziemi pochodzi z tych konkretnych pięciu kraterów. Doprowadziło to do grupowania tych obiektów według wspólnej historii i lokalizacji przed dotarciem na Ziemię.

Meteoryty marsjańskie stanowią mniejszość wśród wszystkich meteorytów znalezionych na Ziemi, jednak ich liczba przekracza już 200. Widzimy więc, że są one rzadko spotykane, a podróż kawałka Marsa na Ziemię jest procesem skomplikowanym i wymagającym szczegółowych warunków.

Aby meteoryt mógł dotrzeć na Ziemię z Marsa, musi być odpowiednio wyrzucony z powierzchni Czerwonej Planety i skierować się w naszym kierunku, pokonując ogromną odległość. Obecnie nie ma potwierdzonych informacji o meteorytach ziemskich znajdujących się na Marsie, co sugeruje, że ta wymiana obiektów między planetami jest jednostronna.

Pomimo tego, że meteoryty marsjańskie stanowią niewielką część wszystkich meteorytów znalezionych na Ziemi, ich badania mogą dostarczyć cennych informacji na temat ewolucji geologicznej Czerwonej Planety oraz historii istnienia wody i życia na Marsie.