19 września, 2024

23 lata oczekiwania i wymarzony finał Copa America dla Argentyny – poznaliśmy rywala!

Reprezentacja Argentyny w półfinale Copa America pokonała 2:0 Kanadę po bramkach Juliana Alvareza oraz Leo Messiego i znacząco przybliżyła się do obrony trofeum. Jej finałowego rywala wyłoniło spotkanie Urugwaj – Kolumbia, rozegrane w Charlotte.

Kolumbia zagra w finale Copa America. Gol Jeffersona Lermy dał zwycięstwo nad Urugwajem. Oba zespoły dobrze spisywały się we wcześniejszych meczach, oba napsuły też krwi Brazylii – Kolumbijczycy wyprzedzili ją w grupie D, a Urugwajczycy (w grupie C zdobyli komplet punktów) wyeliminowali ją w ćwierćfinale (0:0, 4:2 w rzutach karnych).

W pierwszych kilkudziesięciu minutach półfinału więcej okazji mieli ci pierwsi, lecz obu zespołom brakowało skuteczności (m.in. dwukrotnie pomylił się Darwin Nunez). Po 30 minucie nastała seria ważnych dla przebiegu wydarzeń. Najpierw żółtą kartkę otrzymał Daniel Munoz, a po chwili z boiska musiał zejść kontuzjowany Rodrigo Bentancur. W 39. minucie bramkę na 1:0 zdobył Jefferson Lerma. Z rzutu rożnego dograł mu James Rodriguez, dla którego był to już siódmy bezpośredni udział przy golu (jedno trafienie, sześć asyst) i jest mocnym kandydatem do miana MVP.

Radość Kolumbii została zmażona w doliczonym czasie pierwszej połowy, gdy drugą żółtą kartkę otrzymał Munoz (za uderzenie rywala łokciem) i w konsekwencji musiał opuścić boisko. W tej sytuacji Urugwaj musiał bardziej zdecydowanie zaatakować. I robił to, tyle że dalej był nieskuteczny. Ze strzałem Nicolasa de la Cruza poradził sobie kolumbijski bramkarz, Fede uderzył obok bramki, a , , trafił w słupek.

Ataki Kolumbii także nie przyniosły gola, więc wynik już się nie zmienił. To dało Kolumbii pierwszy od 23 lat finał Copa America (wtedy zdobyli swój jedyny tytuł), w którym zmierzy się ona z Argentyną. Ten odbędzie się 15 lipca w Miami, natomiast Urugwaj zostanie w Charlotte, gdzie 14 lipca zagra z Kanadą o brązowe medale.

Półfinał Copa America: Urugwaj – Kolumbia 0:1