Silne spadki techniczne w Argentynie: co drugi mieszkaniec kraju dotknięty ubóstwem
W porównaniu z ostatnim kwartałem roku 2023, odnotowano spadek gospodarczy. Był to drugi z rzędu kwartał ze spadkiem, co według powszechnie przyjętej definicji oznacza recesję. Dodatkowo, ten okres był pierwszym pełnym kwartałem pod rządami libertariańskiego prezydenta, który w kampanii wyborczej prezentował plany drastycznego cięcia wydatków publicznych i przywrócenia równowagi budżetowej, symbolizowane przez piłę łańcuchową.
Jego polityka oszczędnościowa nie tylko nie przyniosła oczekiwanego wzrostu gospodarczego, przyczyniła się także do wzrostu wskaźników bezrobocia – wynika z opublikowanych w poniedziałek danych oficjalnych. Dane Państwowego Urzędu Statystycznego INDEC wskazują, że bezrobocie wzrosło do 7,5 proc. z 5,7 proc. na koniec 2023 roku, co oznacza, że w Argentynie – jak obliczyła agencja Reutera – trwa recesja.
Recesja i polityka oszczędnościowa, połączone z szereg przyczyn, przyczyniły się do obniżenia realnych wynagrodzeń i emerytur, a w konsekwencji także spadku konsumpcji prywatnej. Choć kraj zanotował nadwyżkę budżetową, według niektórych szacunków, aby wyjść z kryzysu i opanować wysoką inflację, konieczne było zastosowanie skrajnych środków.
Prezydent argumentuje, że polityka oszczędnościowa jest jedynym sposobem na odbudowę Argentyny i kontrolę nad inflacją. Minister Gospodarki, Luis Caputo niedawno zapewniał, odnosząc się do cięć budżetowych, że „najgorsze już za nami” i kraj wkroczył na drogę ożywienia.