19 września, 2024

Ekonomiści dyskutują o możliwym obniżeniu stóp procentowych przez RPP – czyżby kredytobiorcy mogli odetchnąć?

Ekonomiści dyskutują o możliwym obniżeniu stóp procentowych przez RPP - czyżby kredytobiorcy mogli odetchnąć?

Przed nami posiedzenie RPP i decyzja w sprawie stóp procentowych. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują jednak, że i tym razem stopy pozostaną bez zmian. Ekonomiści spierają się, kiedy ruszy fala ich obniżek, ale zgodni są w jednym – nie nastąpi to szybko.

NBP Nadzieja na rychłe obniżki stóp procentowych w Polsce przygasła. Od kilku miesięcy analitycy obstawiają brak zmiany stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej i do tej pory robią to celnie. Nie inaczej wygląda sytuacja przed lipcowym posiedzeniem RPP. Przypomnijmy, że bez zmian cena pieniądza w banku centralnym pozostała także na czerwcowym , majowym , kwietniowym , marcowym , lutowym , styczniowym oraz grudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Dość przewidywalna polityka pieniężna to spora odmiana po latach ubiegłych, gdy niektóre decyzje Rady nie tylko zaskakiwały, co wręcz szokowały świat ekonomiczno-finansowy. Tak było choćby we wrześniu ubiegłego roku, gdy Rada Polityki Pieniężnej dokonała szokującego cięcia stóp o 75 pb. Miesiąc później zdecydowała się już na łagodniejszy wariant, obniżając koszty pieniądza tylko o 25 pb .

Z kolei już po wyborach parlamentarnych, w listopadzie 2023 roku, RPP idąc na przekór powszechnym oczekiwaniom na obniżkę o 25 pb . zdecydowała się pozostawić stopy procentowe bez zmian .

Glapiński: Obniżki stóp nie są dyskutowane

Jeszcze na początku 2024 roku większość rynkowych ekonomistów spodziewała się , że RPP będzie kontynuować zapoczątkowane we wrześniu obniżki stóp procentowych. Prognozy mówiły o obniżkach rzędu 25-50 punktów bazowych . Założenia te najprawdopodobniej okażą się błędne. Już w lutym prezes NBP Adam Glapiński wprost ogłosił , że stóp procentowych nie zamierza obniżać przynajmniej do końca roku. W podobnym tonie wypowiedział się także na kwietniowej , majowej i czerwcowej konferencji prasowej .

„Wszyscy wyglądamy momentu, gdy inflacja w tendencji będzie niska lub będzie miała trwałą niską tendencję przewidywalną ekonometrycznie i wtedy z ochotą przystąpimy do obniżania stóp, aby gospodarka szybciej ruszyła z kopyta i aby ulżyć konsumentom i kredytobiorcom” – mówił w czerwcu Glapiński. „Głosów za obniżeniem stóp nie ma w wypowiedziach członków Rady Polityki Pieniężnej. To nie jest dyskutowane. To by nastąpiło, gdyby ten poziom [inflacji – red] 2,5% miał charakter trwały” – zaznaczył wówczas.

  1. Miały być obniżki, ale trochę na nie poczekamy

Na konferencji w czerwcu Adam Glapiński podkreślił, że „prawdopodobieństwo obniżki stóp do końca roku jest zerowe”. Część ekonomistów przesunęła prognozy cięcia stóp procentowych dopiero na I kwartał 2025 roku. Natomiast zdaniem ekonomistów PKO BP Rada Polityki Pieniężnej powróci do obniżek stóp procentowych dopiero w lipcu 2025 r.

„Podczas kolejnego posiedzenia spodziewamy się utrzymania stóp na obecnym poziomie. W horyzoncie roku nie spodziewamy się zmian stóp” – piszą z kolei analitycy mBanku. W ocenie agencji S&P Global Ratings RPP utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie 5,75 proc. do końca 2024 r., w 2025 dokona łącznych cięć o 100 pb., a docelowo od końca 2026 r. stopa referencyjna wynosić będzie 3,0 proc.

  1. Janczyk: Rząd odebrał RPP możliwość obniżki stóp

Początek roku przyniósł pozornie optymistyczne dane. W marcu inflacja wyniosła zaledwie 2 proc. , ale był to efekt wysokiej bazy z poprzedniego roku. Inflacja w kwietniu , maju i czerwcu również znajdowała się celu NBP. Lipcowy wynik podbiją podwyżki cen prądu i gazu.

„Sądzimy, że podwyżki cen prądu i gazu spowodują wzrost inflacji o 1,4 pkt. proc.” – stwierdził w rozmowie z PAP ekonomista Banku Pekao Karol Pogorzelski. ” Rząd poprzez poluzowanie tarcz antyinflacyjnych odebrał RPP możliwość obniżki stóp ” – ocenił w połowie czerwca w rozmowie z OF TV członek RPP Wiesław Janczyk.

  1. Stopy procentowe będą za długo za wysoko?

O inflacji i stopach procentowych debatowano również na EKF w Sopocie . Główny ekonomista Velo Banku Piotr Arak nie widzi w komunikacji NBP oraz w danych z gospodarki perspektyw na obniżki stóp z obecnego poziomu 5,75 proc. Zdaniem głównej ekonomistki Banku Pocztowego Moniki Kurtek z Pocztowego do końca br. roku nie zobaczymy żadnej obniżki stóp, szczególnie w świetle ostatnich deklaracji prezesa NBP, który wskazywał na możliwość cięcia dopiero w połowie 2025 r.

„Wydaje mi się, że w takim scenariuszu musimy na to patrzeć. W 2025 r. prognozuję 75 pb. obniżki” – dodała. Ekonomiści BGK zwracają jednak uwagę, na zbyt długie „przetrzymanie” stóp procentowych w Polsce na obecnym poziomie. „W naszej ocenie utrzymywanie zbyt długo bieżącego poziomu stóp procentowych (np. do IV kw. 25) może rzutować poprzez kanały kredytowy i kursowy na perspektywie wzrostu w 2026 roku i skutkować głębszymi oraz szybszymi cięciami na przełomie lat 2025 i 2026 ” – czytamy w ostatniej prognozie BGK .

Terminy posiedzeń RPP w 2024 r.

Jedno wiemy na pewno: nie znamy godziny publikacji środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, jak ma to miejsce w innych bankach centralnych świata. W poprzednich miesiącach Rada wyrabiała się z tym zadaniem mniej więcej do 15:30. Nikt jednak nie da gwarancji, że tym razem będzie podobnie. Natomiast komunikat po posiedzeniu RPP zaplanowany jest na godzinę 16:00. Za to na czwartkowe popołudnie (15:00) zaplanowana jest konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Następne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowane jest 20 sierpnia, nie będzie to jednak posiedzenie decyzyjne. Do tematu stóp w RPP wrócimy zatem dopiero po wakacjach.