Bradley nie dał się zatrzymać! Celny strzał trafił go prosto, ale on dalej jedzie

Bradley nie dał się zatrzymać! Celny strzał trafił go prosto, ale on dalej jedzie

Jak sprawdzają się amerykańskie wozy bojowe M2 Bradley w Ukrainie? W sieci regularnie pojawiają się relacje z pola walki, która pomaga chronić życie żołnierzy. Przypomnijmy tylko, że jakiś czas temu mogliśmy zobaczyć nagranie, na którym M2 Bradley został wykorzystany do ochrony żołnierzy. Nie brakuje też filmów i zdjęć dokumentujących, jak doskonałe są – to możliwości, o jakich rosyjskie siły zbrojne mogą tylko pomarzyć.

Dziś z kolei służba prasowa 47. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej Ukraińskich Sił Lądowych zademonstrowała, M2 Bradley jest niezniszczalny Materiał wideo pokazuje, jak M2 Bradley odparł atak. Wygląda na to, że wóz wytrzymał bezpośrednie trafienie, a załoga wcale nie odczuła uderzenia, bo kontynuowała misję bez jakichkolwiek problemów. To zasługa między innymi pancerza reaktywnego, bo na filmie widać kostki systemu Bradley Reactive Armor Tiles (BRAT), zwiększającego możliwości obronne. Dodatkowo film ukazuje a służba prasowa brygady odnotowała też, że w magazynach armii amerykańskiej przechowywane są tysiące tych wozów i część z nich może trafić do Kijowa.

Co potrafi M2 Bradley?

M2 Bradley to amerykański gąsienicowy bojowy wóz piechoty opracowany i produkowany przez amerykańską firmę FMC Corporation (obecnie BAE Systems). Wóz M2 Bradley został przekazany Ukrainie, ale dokładna liczba tych jednostek nie jest znana. Waszyngton zapowiadał dostarczenie 109 wozów Bradley w wersji M2A2 ODS i 76 w wersji M3 (bojowy wóz rozpoznawczy), a dodatkowo 250 tysięcy sztuk amunicji. Jednak niedawno Forbes informował, że pojawiło się ich o wiele więcej niż zakładano.

M2 Bradley to konstrukcja opracowana pod koniec lat 70. Waga woza wynosi 110,2 kg, a długość lufy 2,032 m. Prędkość wylotowa pocisku wynosi 1360 m/s. Wóz cechuje się szybkostrzelnością na poziomie 200 strzałów na minutę, a pociski mogą być wysyłane nawet na odległość 6500 metrów. Nie bez znaczenia jest też dodatkowe opancerzenie, które zasłoniło boczne gniazda strzeleckie. Wzrost masy spowodował utratę zdolności pływania i wymusił zastosowanie silnika o mocy 600 KM. Dzięki temu wóz jest w stanie przetrwać naprawdę wiele, chroniąc zdrowie i życie załogi.